Przeskocz do treści

Patryk Jaki – W KE od dawna musieli to przygotowywać

Nie ma zasady „pierwszeństwa prawa UE” w traktatach, została odrzucona w referendum – podkreśla Patryk Jaki. KE kieruje do TSUE skargę przeciwko Polsce w związku z zastrzeżeniami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego i jego orzecznictwa. Chodzi o to, że TK uznał postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP i zakwestionował zasadę pierwszeństwa prawa UE nad krajowym – podaje dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Patryk Jaki: Od dawna musieli to przygotowywać

Europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki przypomina jednak, że skarga Komisji Europejskiej jest bezzasadna, gdyż nie ma czegoś takiego, jak zasada „pierwszeństwa prawa UE” w traktatach. Lata temu Bruksela podjęła próbę wprowadzenia takiego zapisu, ale została ona wówczas odrzucona w referendum. "Władza polityczna KE chce dyktować Sądom jakie wyroki mogą a jakich nie może wydać. To znaczy,że od dawna musieli to przygotowywać, aby postawić koleje warunki na wypadek przyjęcia ustawy o SN" – dodaje europoseł.

KE uderza w decyzję Trybunału Konstytucyjnego

Jak wskazują dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" wątpliwości Komisji Europejskiej dotyczą zgodności z prawem unijnym dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego. "Jeden z naszych rozmówców wskazuje już nawet na numer ewidencyjny postępowania naruszeniowego KE (2021/2026) oraz czego ma dotyczyć. Chodzi o zgodność z prawem unijnym dwóch wyroków TK. Pierwszy jest z 14 lipca 2021 roku. Chodziło między innymi o orzeczenie TK, który uznał 14 lipca 2021 roku wyższość polskiej konstytucji nad zapisami prawa unijnego.

"Drugi wyrok jest z 7 października 2021 r. Chodziło o zbadanie tego, jak bardzo wiążą nas unijne traktaty. Trybunał potwierdził w tym wyroku obowiązującą w Polsce i w Unii Europejskiej hierarchię źródeł prawa. Unijne traktaty – jako akty prawa międzynarodowego – mają pierwszeństwo przed prawem krajowym rangi ustawowej, nie mogą jednak wyprzedzać konstytucji – tłumaczył wówczas rząd" – opisuje "DGP".

Zdaniem Komisji, narusza to art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej. "Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniach z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r. uznał postanowienia traktatów unijnych za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując prymat prawa unijnego. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź na wezwanie do usunięcia uchybienia" – wskazano w piśmie z grudnia 2021 r. "Dziennik Gazeta Prawna" podaje także, że skarga KE ma dotyczyć również samego TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Komisja chce zbadać, czy polski trybunał spełnia standardy określone w art. 19 ust. 1 traktatów, a także art. 47 Karty Praw Podstawowych (KPP).

Tekst i zdjęcie za: https://dorzeczy.pl/unia-europejska/405115/ke-pozywa-polske-do-tsue-komentuje-patryk-jaki.html