Przeskocz do treści

Patryk Jaki w obronie Polski w Parlamencie Europejskim

Chcecie bronić prawa, a sami to prawo łamiecie - powiedział Patryk Jaki do urzędników europejskich, którzy atakują Polskę. Patryk Jaki występował 1 października 2020 roku w Parlamencie Europejskim, gdzie bronił naszego państwa przed zarzutami o rzekomy brak praworządności.

"Chcecie bronić prawa, a sami to prawo łamiecie. Dodatkowo chcę zapytać pana komisarza. W raporcie Komisji Europejskiej, dotyczącym właśnie łamania praworządności czytamy, że łamaniem praworządności w Polsce jest, cytuję: Rzecznik Praw Obywatelskich zmaga się z krytyką ze strony większości politycznej. Chciałem zapytać pana komisarza, czy jest gdzieś w traktacie zapis mówiący o tym, że nie można krytykować urzędnika publicznego? A skoro nie można krytykować urzędnika w Polsce, to czy można krytykować pana komisarza? Jeżeli nie można, to może ja nie będę krytykował, bo wtedy połączycie budżety posłów z praworządnością i będziecie nam obcinali środki. Zobaczcie, do jakiego absurdu doszliśmy w tej izbie. Wy czegoś chcecie i natychmiast trzeba znaleźć do tego – nie ważne czy jest podstawa prawna – my tego chcemy i to natychmiast ma być. Nie tak się proceduje. Albo praworządność albo brak praworządności" – mówił europoseł Solidarnej Polski.

Patryk Jaki przywołał przykład rozwiązań niemieckich i hiszpańskich, które są identyczne lub dalej idące niż w Polsce. "Panie komisarzu, pan liczy na to, że nikt nie przeczyta tych wszystkich sprawozdań? Pierwszy przykład z rzędu z tego raportu. Sposób powoływania sędziów w Hiszpanii, piszecie państwo: „przez Radę Sądownictwa, wybieraną przez parlament, przez większość kwalifikowaną 3/5 głosów” i to jest dobre. Potem czytamy raport dot. Polski: „przez Radę Sądownictwa, wybieraną przez parlament, przez większość kwalifikowaną 3/5 głosów” i to jest złe, i to jest upolitycznione. Chciałem zapytać pana komisarza, czy dla Polski i Hiszpanii są jakieś inne traktaty? Ale to jest i tak jeszcze nic. W Polsce i Hiszpanii to sędziowie mają decydujący wpływ, natomiast w Niemczech decydują już tylko politycy, o tym kto będzie sędzią i tutaj piszecie, że to stabilny system, a nie upolityczniony (...) Panie komisarzu, czy byłby pan uprzejmy powiedzieć, czy są jakieś tajne traktaty?" – pytał Patryk Jaki.

Musiałem dziś w PE odpierać bezczelne niemieckie ataki na Polskę i arogancję instytucji europejskich. Tak chcą uderzyć w Polskę, że zaprzeczają sami sobie — napisał Patryk Jaki na Twitterze.

Tekst i zdjęcie za: https://wpolityce.pl/polityka/520177-jaki-do-unijnych-urzednikow-lamiecie-prawo