Przeskocz do treści

Pełny hejnał znów w eterze!

adamzyzmanAdam Zyzman

Od 21 stycznia hejnał z Wieży Mariackiej jest w całości emitowany w radiowej Jedynce. To powrót do stanu sprzed 2012 roku, kiedy transmisja najsłynniejszego hejnału w Polsce została skrócona z 4 minut do 2. – Mamy za dużo pośpiechu na co dzień. Niech chociaż godzina 12 będzie czasem oddechu, krótkiego namysłu nad historią, tradycją i powrotem do dzieciństwa - tłumaczy swoją decyzję Rafał Porzeziński, nowy dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

- Nadawana od 1927 roku transmisja hejnału jest najstarszą audycją radiową – zaznacza Leszek Mazan, znawca Krakowa i jego tradycji.

700-letnia tradycja każe trębaczowi grać cztery razy i na cztery strony świata. Pierwszy raz na południe, w stronę Wawelu, dla króla. Drugi - na zachód, w stronę pl. Wszystkich Świętych, gdzie urzędują władze miasta. Trzecie trąbienie jest kierowane na północ, w kierunku Barbakanu, i jest formą powitania gości odwiedzających dawną stolicę Polski. Ostatni hejnał dedykowany był kupcom, dziś grany jest dla komendanta straży, na wschód, w kierunku siedziby straży pożarnej.