Przeskocz do treści

Polacy – Rodakom

marcinniewaldaMarcin Niewalda

Prosimy o wsparcie akcji – wyjątkowej dlatego, że pomoc trafia w konkretne ręce.

Pomoc dla konkretnych rodzin polskich na Kresach – akcja “Polacy Rodakom” odbywa się po raz piętnasty. To świetnie zorganizowane przedsięwzięcie, gdzie pomoc w postaci 15-kilogramowych paczek świątecznych trafia co roku do kilku tysięcy konkretnych polskich rodzin żyjących na Ukrainie i Białorusi.

W Krakowie zbieramy żywność długotrwałą, pluszaki, książki dla dzieci. Młodzież w Lublinie pakuje paczki, transportem konsularnym trafiają one do parafii na Kresach gdzie wg konkretnych list docierają do osób starszych, rodzin wielodzietnych – wybranych ze względu na największe trudności życiowe. Polacy okazują nam ogromną wdzięczność przede wszystkim za pamięć i biały polski opłatek. Akcję zainicjował w 2000 roku senator Stanisław Gogacz.

polacyrodakomRedakcja “Genealogia Polaków” w ramach swojego programu “Ołtarze Ojczyzny” od 4 lat organizuje zbiórkę w Małopolsce i promuje akcję w Internecie wśród Polonii. W zeszłym roku zebraliśmy 3 tony darów. W tym roku w akcję włączył się związek “Solidarność” Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa, a honorowy patronat objął rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Włodzimierz Sady.

Rzeczy można składać we wszystkich komórkach NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ponadto w niedzielę 30 listopada odbędzie się zbiórka w parafii Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Zamiejskiej 2 (boczna od Kobierzyńskiej). Można też przekazywać dary pieniężne, za które w Lublinie zostaną zakupione rzeczy – co zmniejszy potrzebę transportu z Krakowa.

Konta: 96 1320 1856 2935 3154 2000 0001 – (Fundacja Odtworzeniowa Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego) – z dopiskiem “Ołtarze Ojczyzny” oraz 44 1020 3150 0000 3202 0027 7392 - (Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich / Oddział Lublin) - z dopiskiem "Polacy-Rodakom". Telefon do organizatora w Krakowie - Piotr Strzetelski 602-794-716.
Więcej o akcji: http://www.stanislawgogacz.pl
Wpłaty usługą PayPal - http://www.genealogia.okiem.pl/fundusz.htm

Zbieramy słodycze, kakao, konserwy mięsne, makaron, cukier, kasza, ryż, mleko w proszku - małe nowe książki z polską literaturą piękną lub dla dzieci, małe miękkie zabawki - przytulanki.

oltarzeojczyznyJeszcze słowo o programie “Ołtarze Ojczyzny” – Polacy na Kresach przeżyli gehennę komunizmu. To prawdziwi męczennicy – nawet jeśli dali się złamać. Dawniej na grobach męczenników budowano Ołtarze. Program “Ołtarze Ojczyzny” to wielotorowa, całoroczna działalność indeksowania tych śladów, odzyskiwania, zachowywania i udostępniania wiedzy o nich. To także nawiązywanie mostów między Kresami, Polską i Polonią na całym świecie. To program odtwarzania dziedzictwa kulturowego i tożsamości Polaków w oparciu o rodzinną genealogię, zainteresowania historyczne etnograficzne czy nawet podróżnicze. Program spaja wiele akcji takich jak np. indeksacja polskich grobów na Kresach, ratowanie cmentarzy, odkrywanie dokumentów, nagrywanie wspomnień, tworzenie największej Bazy Powstańców Styczniowych czy właśnie udział w akcji “Polacy Rodakom”. Działajmy wspólnie 😉

Zapraszam Państwa jeszcze do obejrzenia fotografii z poprzednich edycji Akcji:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/25Listopada2014mn