Przeskocz do treści

Polityka i socjologia w 280 znakach. Seria Nowa (7)

Mirosław Boruta

Zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak powiedział, że prokuratura stworzyła specjalne ramy instytucjonalne w zakresie prowadzenia postępowań dotyczących tzw. przestępstw z nienawiści. Wybrano 105 prokuratorów, którzy zajmują się tymi sprawami. Cóż, ciekawy projekt…

Katarzyna Lubnauer: "Będziemy żądać zmiany (...) szczególnie TVP Info, która stała się brutalną szczujnią przeciw opozycji". Czegóż chcieć od ludzi, którzy muszą nienawidzieć, bo tak widzą politykę. A szlachetna działalność, a dobro wspólne? Odejdźcie, jak najszybciej odejdźcie.

Jedni słusznie twierdzą, że walka z mową nienawiści polega często na przypisywaniu własnej nienawiści politycznym przeciwnikom... a inni, że walka z mową nienawiści to postulat, który na pierwszy rzut oka brzmi jasno: "straszak mowy nienawiści jest użyteczną dźwignią polityczną".

Premier Mateusz Morawiecki wystosował do polityków, liderów opinii, ludzi mediów i kultury apel o narodowe pojednanie, nawiązując do zabójstwa prezydenta Gdańska: "Niech to, co się stało, będzie momentem przełomu". Teraz przekonamy się czy w Polsce jest elita czy łżeelita.