Przeskocz do treści

Prawo i Sprawiedliwość przedstawia Program dla Województwa Małopolskiego

witoldolechWitold Olech

Informacja prasowa

Głównym założeniem naszego programu jest zrównoważony rozwój Małopolski. Chcemy aby w każdej gminie, mieście czy powiecie ludzie odczuli poprawę – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej, podczas której Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło Program dla Małopolski – Witold Śmiałek, były wicemarszałek Województwa Małopolskiego – koordynator prac programowych Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce.

Grzegorz Biedroń, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Małopolskiego (nr 3 na liście nowosądeckiej) przekonywał, że Program Prawa i Sprawiedliwości nie jest zwykłym programem konstruowanym przez partie polityczne na potrzeby kampanii wyborczych. Jest to efekt metodycznej pracy w terenie. Eksperci, samorządowcy i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości przez ostatnich kilkanaście miesięcy odbyli cykl konsultacji programowych, spotkań z mieszkańcami Małopolski, podczas których powstawał ww. dokument. "Byliśmy w każdym powiecie. Konsultowaliśmy nasze pomysły, słuchaliśmy ludzi. Dziś prezentujemy owoc naszych prac" – informował radny Grzegorz Biedroń.

20141104pdmW konferencji udział wzięły "jedynki" Prawa i Sprawiedliwości w okręgach wyborczych do sejmiku. Z Małopolski Zachodniej radny Zdzisław Filip, z okręgu podkrakowskiego – Urszula Rusecka, wiceburmistrz Wieliczki, z miasta Krakowa Profesor Jan Duda (nr 3 na liście) oraz Witold Śmiałek (nr 5 na liście), z Podhala – radny Jarosław Szlachetka, z okręgu tarnowskiego Józefa Szczurek–Żelazko – dyrektor szpitala w Brzesku, z nowosądecczyzny – Witold Kozłowski, były przewodniczący małopolskiego sejmiku.

Gospodarka, infrastruktura, służba zdrowia, polityka prorodzinna, edukacja oraz efektywne wdrażanie pieniędzy unijnych z naciskiem na działania prorozwojowe, tworzące nowe miejsca pracy to główne obszary programu Prawa i Sprawiedliwości.

W aspekcie rozwoju gospodarczego zwrócono uwagę na konieczność współpracy władz województwa ze zrzeszeniami przedsiębiorców, wspieranie inicjatyw mających na celu uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej, rozwój oferty instrumentów wsparcia biznesu oraz zwiększenie zaangażowania w zagranicznych misjach gospodarczych w kluczowych dla małopolskiej gospodarki obszarach. Szczególna rolę w programie wydzielono dla działań biznesowych o charakterze innowacyjnym.

prawoisprawiedliwosc3Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie mówi o konieczności inwestycji w małopolską infrastrukturę. Zwiększenie dostępności komunikacyjnej wszystkich obszarów Małopolski oraz spójny, powiązany z głównymi ciągami komunikacyjnymi województwa system dróg wojewódzkich i gminnych to kluczowe wyzwanie, jakie stoi przed następnym Zarządem Województwa. Do tej pory Małopolska przez rząd PO PSL była traktowana po macoszemu. Politycy partii rządzących obiecywali w czasie kampanii wyborczych inwestycje w małopolską infrastrukturę. Potem o Małopolsce zapominali. "Obawiamy się, ze dziś może być podobnie. Prawo i Sprawiedliwość o Małopolsce nie zapomni" - mówił Grzegorz Biedroń.

Bezpłatna służba zdrowia oraz powstrzymanie procesu zamykania i wyprzedawania jednostek medycznych w województwie to kolejny kluczowy obszar. Tak jak i polityka prorodzinna. Politykę prorodzinną w województwie będziemy traktowali jak inwestycję, nie jak koszt – mówiła Urszula Rusecka.