Przeskocz do treści

Przedstawiono założenia konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022

Radio Maryja

Poznaliśmy założenia konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2022”. Jak podkreślił Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, ta inicjatywa to sposób na budowanie łączności opartej na partnerstwie i wspólnym działaniu na rzecz Polski.

Według ogólnych szacunków poza granicami kraju żyje dziś 20 mln Polaków. Najwięcej, bo aż prawie 10 mln, mieszka w Stanach Zjednoczonych. Silną Polonię mają także Brazylia, Niemcy, Wielka Brytania oraz Białoruś.

Aby wspierać Polaków za granicą oraz wzmacniać ich łączność z ojczyzną, rząd przeznacza znaczne środki na realizację projektów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2022”. Konkurs przeznaczony jest dla organizacji samorządowych oraz podmiotów kościelnych zarejestrowanych w Polsce.

Mogą one zgłaszać projekty w zakresie wsparcia szkół i mediów polonijnych, wydarzeń kulturalnych, działań humanitarnych oraz obrony dobrego imienia Polski. Szczegóły zaprezentował pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak.

– 5 listopada rozpoczynamy nabór ofert. Będzie on trwał do 6 grudnia. Jeszcze w lutym 2022 r. ogłosimy wyniki konkursu, którego budżet wynosi 52 mln złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym roku zawarliśmy już 18 umów na realizację dwuletnich projektów. Jest to finansowane z budżetu z 2021 roku, więc budżet na wydatki będzie większy, gdyż nie będzie obejmował wieloletnich projektów – powiedział Jan Dziedziczak.

Osobny konkurs dot. organizacji wypoczynku letniego dla młodzieży polskiej w ojczyźnie zostanie uruchomiony na początku 2022 roku.

Tekst i zdjęcie za: https://www.radiomaryja.pl/informacje/przedstawiono-zalozenia-konkursu-polonia-i-polacy-za-granica-2022