Przeskocz do treści

Triduum Paschalne. Jerozolima

andrzejkalinowskiAndrzej Kalinowski

Trochę może inaczej niż zwykle zaprezentuję serię zdjęć obrazujących – choć w części – atmosferę miejsc związanych z męką i śmiercią Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne zaczyna się w Wieczerniku (tu rozpocznę opis i prezentację zdjęć związanych z tym tematem, pomijam samą Drogę Krzyżową gdyż ona jest omawiana osobno, jako odrębne rozważanie).

jerozolima5Wieczerza Pańska, ustanowienie Najświętszego Sakramentu, ustanowienie Sakramentu Kapłaństwa. Potem ten sam Wieczernik, jako miejsce i świadek zesłania Ducha Świętego. Jest to dla nas, chrześcijan bardzo ważne i znaczące miejsce naszej wiary. Tak ono wygląda dzisiaj. Przypomina raczej deptak lub pasaż, miejsce przejściowe dla mieszkańców i przechodniów. Chłodne i niczyje. Drzewko oliwne umieszczone w jednym z łuków przypomina pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Jerozolimy w 2000 roku.

jerozolima6Dlaczego drzewko oliwne? Dlatego, że pozostali współwłaściciele tego miejsca nie wyraziliby zgody na inny, bardziej chrześcijański symbol w tym miejscu. Drzewko oliwne symbolizuje życie, nadzieję, pokój, przyjaźń i jest pozytywnie odbierane przez muzułmanów i żydów. Następnie prezentowane są schody. Są to schody, fragment ulicy, którymi udawał się Jezus z Wieczernika do Ogrodu Oliwnego na modlitwę. Następnie po tych samych schodach był po pojmaniu prowadzony do Kajfasza. Tam też (przy tych schodach) spotkał ogrzewającego się nocą przy ognisku Piotra, który zaparł się swojego Mistrza po trzykroć.

Następne zdjęcia pokazują mozaiki (trzy) w Bazylice Konania (Getsemani) lub Kościele Narodów. Przedstawiają one zdradziecki pocałunek Judasza, scenę pojmania i modlitwę Jezusa przy kamieniu konania w Ogrojcu.

jerozolima7W centralnym miejscu kościoła znajduje się kamień konania. Ponadto pokazany jest fragment Ogrodu Oliwnego (stare drzewa oliwne pamiętające czasy Chrystusa), a statuetka Chrystusa w Koronie Cierniowej to słynne Ecce Homo - Oto Człowiek. Szara kopuła to Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie. Na terenie bazyliki umieszczone są cztery stacje Drogi Krzyżowej. W jednym z ołtarzy bocznych znajduje się "kamień cierniem koronowania" a w kaplicy franciszkańskiej (obok ołtarza głównego) "kamień biczowania", ciemno brązowy granit. A bogaty ołtarz z krzyżem pośrodku, otoczony złotym łukiem i srebrnymi lampionami, bogaty w wystroju to... Golgota. Miejsce śmierci Jezusa Chrystusa. Zupełnie inaczej sobie to wyobrażamy, a tak jest w rzeczywistości. Ołtarz ten jest w posiadaniu prawosławnych i stąd taki przepych w wystroju miejsca, bliższy tradycji prawosławnej niż łacińskiej. Ponadto, zaraz po wejściu do wnętrza bazyliki leży kamień namaszczenia Jezusa po zdjęciu z krzyża (stacja XIII).

jerozolima8Kilkanaście metrów dalej jest Grób Boży. Na zdjęciach przedstawiam jego całą sylwetkę, kolejkę pielgrzymów do Grobu, samo centralne wejście, Boży Grób (puste prostokątne miejsce). Na zakończenie tej mini wędrówki po Bazylice Grobu Bożego przedstawiam srebrną płaskorzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego. Jest to cel naszej wędrówki w czasie tej pielgrzymki... ziemskiej pielgrzymki (na ostatnim zdjęciu fotoreportażu Jerozolima nocą). Chrystus Pan zmartwychwstał. Weselmy się i radujmy!

Zapraszam Państwa do Tych Miejsc:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/16Kwietnia2014