Przeskocz do treści

Tym razem media. Drugi zjazd Akademii Patriotyzmu za nami

Fundacja Centrum imienia Władysława Grabskiego

Jak robić dobre wrażenie na widzach i słuchaczach? W jaki sposób unikać pułapek manipulacji, budować spójny i pozytywny wizerunek oraz dobre kontakty z mediami?

Te właśnie tematy zdominowały drugi zjazd Akademii Patriotyzmu, który odbył się w sobotę, 16 lutego w Krakowie. Celem organizatorów projektu, czyli Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego, jest kształtowanie nowych elit. W XXI wieku muszą je tworzyć osoby rozumiejące media oraz potrafiące sobie z nimi doskonale radzić. Temu służyły zajęcia drugiego zjazdu Akademii (fot. p. Jan Lorek).

Pierwszy wykład poprowadził Mariusz Bartkowicz, wieloletni dziennikarz Radia Kraków, były prezes tej stacji, a także współpracownik TVP Kraków (fot. Fundacja Centrum imienia Władysława Grabskiego). Zajęcia poświęcone były temu, na co zwracać uwagę występując w mediach – co zrobić, by dobrze w nich wypadać, budować relacje z dziennikarzami i odbiorcami, a także radzić sobie w kryzysach, które są nieodzowną częścią życia firm, instytucji czy ugrupowań politycznych. Słuchacze konfrontowali swoje doświadczenia z praktykiem, który przestrzegał ich przed pułapkami, w jakie łatwo wpaść, a trudniej z nich się wydobyć. Wykład uzupełniały przykłady konkretnych wystąpień, dyskusji i programów.

Gdzie szukać początków manipulacji? Czy dzieci mogą skutecznie manipulować dorosłymi? Czy człowiek znający metody i rodzaje manipulacji może czuć się bezpiecznie? Jak udowodniło spotkanie z dr. Krzysztofem Tenerowiczem (fot. p. Jan Lorek), odpowiedzi na te pytania wcale nie są oczywiste. Uczestnicy Akademii na własnej skórze przekonali się, że znajomość technik manipulacji to za mało, by zabezpieczyć przed nią siebie i otoczenie. Wykładowi towarzyszyły liczne przykłady oraz duża interakcja ze strony słuchaczy. Jeszcze po zakończeniu zjazdu temat wykładu był gorąco dyskutowany przez uczestników – w związku z tym organizatorzy zapowiadają, że być może doczeka się on kontynuacji podczas kolejnych spotkań Akademii.

Akademia Patriotyzmu to projekt, w którym biorą udział młodzi ludzie, w większości studenci. Bieżącą edycję zainaugurowano w styczniu, a jej finał zaplanowano na październik br. Spotkania odbywają się w weekendy w Krakowie oraz Warszawie. Partnerem strategicznym projektu jest KGHM Polska Miedź.