13 sierpnia 1960 roku urodził się w Krakowie Janusz Kurtyka, polski historyk, dr hab. nauk historycznych, od 2005 do 2010 roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, na kilka miesięcy przed swoimi 50-tymi urodzinami. Jego imię nosi Krakowski Klub Gazety Polskiej.
Z tej racji - a także reprezentując w tym dniu Rodzinę Zmarłego - Klubowicze uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele OO. Karmelitów przy ul. Rakowickiej 18 (fot. Mirosław Boruta), a potem wspólnie modlili się i składali kwiaty na grobie śp. Janusza Kurtyki w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego. Wraz z nami byli tam także Krakowianie i Goście Naszego Miasta, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z wicedyrektorem Oddziału Krakowskiego, p. Janem Basterem, Klubowicze z Nowohuckiego Klubu Gazety Polskiej z przewodniczącym, p. Tomaszem Orłowskim oraz Związek Konfederatów Polski Niepodległej 1979-1989.
Przewodniczący Krakowskiego Klubu Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki odczytał także okolicznościowe słowa p. dr Zuzanny Kurtyki, ich treść poniżej:
Szanowni Państwo,
z całego serca dziękuję za Państwa obecność i pamięć o moim mężu. Tym bardziej dziękuję, że nie mogę być dzisiaj razem z Wami (fot. p. Zbigniew Galicki).
Chciałabym bardzo byście, tak jak ja, byli przekonani, że Janusz Kurtyka, choć tak skromny, był wyjątkowym człowiekiem.
Był tytanem pracy, Mimo, ze od jego śmierci minęło już trzy lata ciągle odzywają się nowi ludzie, ciągle pojawiają się nowe publikacje i kończą projekty, które rozpoczął.
Dopiero co doświadczyłam tego na Ukrainie, a parę dni temu dostałam też dowody wdzięczności i upamiętnienia z Rumunii.
Zginął w najbardziej twórczym wieku dla człowieka i żal bardzo tego co mógłby jeszcze dokonać a nie zdążył.
I tak bardzo go brakuje....
Dziękuję za pamięć i modlitwę.
I za Wasze wsparcie.
Zuzanna Kurtyka
Po zakończeniu tej uroczystości Krakowscy Klubowicze i członkowie Związku Konfederatów uczcili młodych bohaterów polskich walk o niepodległość Ojczyzny z lat 1914-1920 na pobliskim Cmentarzu Wojskowym przy Pomniku Krakowskich Orląt. Tam również złożyliśmy wiązankę kwiatów i pomodlili się za dusze Bohaterów (fot. p. Zbigniew Galicki). Na zakończenie nie zabrało również i pieśni legionowej.
Warto przypomnieć (za: Wikipedią), że Pomnik Orląt Krakowskich, odsłonięty w 1926 roku dedykowany był młodzieży szkół średnich Kuratorium Okręgu Krakowskiego. Na tablicach znajdujących się na pomniku wymieniono uczniów kilkudziesięciu gimnazjów i seminariów nauczycielskich w Krakowie, w Białej, Chrzanowie, Gorlicach, Częstochowie, Jaśle, Miechowie, Kielcach, Myślenicach, Nowym Targu, Olkuszu, Ostrowcu, Radomiu, Sosnowcu, Solcu, Starym Sączu, Sandomierzu, Tarnowie i Wieliczce, Zawierciu.
Zapraszamy do obejrzenia albumu "okolicznościowych" zdjęć autorstwa p. Alicji Rostockiej:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/14Sierpnia2013