Przeskocz do treści

Ważna inicjatywa! Polonijna organizacja złożyła w Kongresie propozycję rezolucji w sprawie odszkodowań od Niemiec

Polsko-Amerykańska Inicjatywa Strategiczna (PASI) złożyła w Kongresie propozycję rezolucji dotyczącej reparacji od Niemiec za szkody wojenne. Kopię dokumentu otrzymał też wiceminister spraw zagranicznych RP Arkadiusz Mularczyk.

W oświadczeniu przesłanym PAP rzecznik PASI Gene Sokołowski zaznaczył, że tekst ma trafić do obydwu izb Kongresu USA. Został złożony w biurze demokratycznego członka komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Gerry’ego Connolly. Dokument wskazuje na ogrom strat ludzkich, materialnych i kulturowych poniesionych przez Polskę w wyniku agresji niemieckiej. Wzywa Niemcy do sprawiedliwego oszacowania wyrządzonych szkód i wypłacenia reparacji. Domaga się zwrotu zagrabionych setek tysięcy dzieł sztuki, a także dóbr kultury i religii. PASI argumentuje, że w stosunku do innych krajów, straty w ludności i majątku wyrządzone Polsce przez Niemcy są największe. Ma zatem pełne prawo do odszkodowań.

Apel do Niemiec

Organizacja polonijna apeluje, by Niemcy zaakceptowały postanowienia prawa międzynarodowego nie uznającego możliwości zastosowania ustawowych przedawnień w odniesieniu do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, ani przedawnienia dotyczącego odszkodowań. W propozycji rezolucji PASI zwraca też uwagę na potrzebę utrzymywania dobrosąsiedzkich stosunków między obydwoma krajami w oparciu o prawdę historyczną i zadośćuczynienie za niemieckie zbrodnie wojenne. PASI przypomina, że kopię dokumentu przekazała wiceministrowi Mularczykowi. Udostępnia też tekst innym organizacjom, by zapewnić wsparcie dla rezolucji ze strony całej Polonii. PASI przedstawia się m.in. jako organizacja powołana dla obrony interesów Polonii oraz wspierania Polski w działaniach edukacyjnych, gospodarczych i politycznych, w tym międzynarodowych.

Tekst i zdjęcie za: https://wpolityce.pl/swiat/634251-polonia-walczy-ws-reparacji-zwrocono-sie-do-kongresu