Przeskocz do treści

Wierzę, że wiek emerytalny w Polsce zostanie obniżony

prezydentpllogoW poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy zakładający przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

- W czasie kampanii wyborczej podejmowałem zobowiązania wobec moich wyborców, rozmawiałem z nimi, ale miałem także poczucie, że podejmuję to zobowiązanie wobec całego społeczeństwa – powiedział prezydent w oświadczeniu wygłoszonym w Pałacu Prezydenckim.

- Wielokrotnie, praktycznie na każdym moim spotkaniu słyszałem o potrzebie obniżenia w Polsce wieku emerytalnego, podniesionego do 67 roku życia – podkreślił. - Zobowiązałem się, zawarłem taką umowę, dla mnie to umowa ze społeczeństwem. Podpisałem porozumienie, że wiek emerytalny zostanie obniżony, że złożę w tej sprawie jako Prezydent Rzeczypospolitej inicjatywę ustawodawczą – przypomniał Andrzej Duda.

Zaznaczył, że projekt jest realizacją oczekiwań, nie tylko tych, którzy na niego głosowali, ale także tych, którzy głosowali na Bronisława Komorowskiego oraz tych, którzy do wyborów nie poszli.

- Wierzę w to, że dziś jest krok w kierunku naprawy Polski. Aby stała się lepsza dla tych. którzy chcą tu pracować i realizować się życiowo - powiedział prezydent.

- Nadszedł czas, by ludzie, którzy zostali wybrani w wyborach, realizowali swoje zobowiązania. To mam nadzieję początek zmian w Rzeczypospolitej.

20150921adNastępnie prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, który zostanie skierowany do Sejmu. Projekt zakłada przywrócenie wieku emerytalnego dla kobiet od 60 lat i dla mężczyzn - od 65 lat. Prezydent zaznaczył, że ustawa daje prawo do emerytury w tym wieku.

- Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (...). Ona daje prawo do emerytury, (...) tzn. że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny sposób prowadzić swoje życie, w sposób pozazawodowy, może zacząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja - powiedział prezydent.

- Mam nadzieję, że ta ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu, koalicja rządząca pokazała, że potrafi uchwalać ustawy w sposób bardzo szybki, wielokrotnie pokazała to w ciągu ostatnich 8 lat, mam nadzieję, że tak samo rzetelnie będzie się mogła zająć tą ustawą - mówił prezydent.

- Jeżeli tego nie zrobi, ja się absolutnie ze swojego zobowiązania nie wycofuję, projekt ustawy zostanie złożony w następnej kadencji Sejmu, kiedy będzie nowa koalicja rządząca - dodał.

- Wierzę w to, że wiek emerytalny w Polsce, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej, zostanie obniżony - powiedział Andrzej Duda. (inf. własna, PAP)

Tekst i ilustracja za:
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,34,wierze-ze-wiek-emerytalny-w-polsce-zostanie-obnizony.html