Przeskocz do treści

Zależy mi, by polskie dzieci w Niemczech uczyły się języka polskiego

prezydentpllogoZależy mi, by polskie dzieci w Niemczech uczyły się języka polskiego – powiedział w piątek w Berlinie podczas spotkania z Polonią prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział propozycje dotyczące zmiany statusu nauczycieli języka polskiego za granicą.

Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii (fot. p. Andrzej Hrehorowicz, prezydent.pl) w Ambasadzie RP w Berlinie podczas jednodniowej wizyty w stolicy Niemiec. W przemówieniu do Polonii prezydent Duda powiedział, że ważnym elementem, który poruszył w rozmowie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, było polskie szkolnictwo.

polacywniemczech1adPodkreślił, że bardzo zależy mu na tym, by polskie dzieci w Niemczech uczyły się języka polskiego jako ojczystego, albo przynajmniej jako języka obcego. - To jest problem, bo zostało zapisane w traktacie, a nie do końca zostało zrealizowane – powiedział prezydent Duda.

Dodał, że zaapelował do prezydenta Niemiec, by swoim autorytetem wsparł te starania.

Dziękował polskim nauczycielom języka polskiego za pracę w Niemczech. Jak mówił, podczas kampanii wyborczej rozmawiał za granicą z polskimi nauczycielami. - Mówili mi, że czują się pokrzywdzeni tym, że (...) nie mają takiego statusu w Polsce, jaki mają nauczyciele pracujący w kraju – powiedział (fot. p. Andrzej Hrehorowicz, prezydent.pl).

polacywniemczech2adPrezydent ocenił postulaty nauczycieli jako słuszne. - Na pewno będę chciał o tym rozmawiać, na pewno będę składał w tym zakresie propozycje rządowi, parlamentowi – zaznaczył.

Dziękował Polonii za to, że stoi na straży prawdy historycznej, interesu Rzeczypospolitej i Polaków. - Możemy być dumni z naszej historii, to jest piękna historia. My nie mamy się czego wstydzić, ale nie powinniśmy pozwalać też, aby nas obrażano przekłamując historię – podkreślił.

- Dlatego dziękuję wszystkim tym, którzy interweniują, gdy gdziekolwiek - czy tu, w Niemczech, czy w innych miejscach na świecie - pojawia się określenie dotyczące obozów śmierci – nie będę go powtarzał, by go nie powielać – powiedział. (PAP)

Tekst za: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,5,zalezy-mi-by-polskie-dzieci-w-niemczech-uczyly-sie-jezyka-polskiego.html