Przeskocz do treści

Zamachy to także uderzenie w chrześcijaństwo. A Światowe Dni Młodzieży?

kstadeuszisakowiczzaleski2Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski*

Jesteśmy świadkami kolejnej odsłony niewypowiedzianej wojny, która trwa od kilkunastu lat. Jest to wojna radykalnego islamu z Zachodem, opartym (przynajmniej do niedawna) o wartości demokratyczne i chrześcijańskie. Dzisiejsze zamachy w Brukseli pokazują, że Unia Europejska wciąż nie może zrozumieć przyczyn tej sytuacji. A bez zrozumienia nie jest w stanie przeciwdziałać. Wciąż jest zaskakiwana, a jedna jej niekonsekwencja goni drugą. Na dodatek  tzw. "poprawność polityczna", która paraliżuje zdrowy rozsądek, i skompromitowana idea "multi-kulti".

Krwawy terror to także uderzenie w religię chrześcijańską, którą islam zwalcza od wielu wieków. Nawiasem mówiąc, mało kto z dzisiejszych komentatorów zauważa, że wybuchy bomb w stolicy Belgii, czyli także w stolicy UE, mają miejsce w Wielki Wtorek. Przypadek? Absolutnie nie. Rozlana krew "niewiernych" przed Wielkanocą, najważniejszym świętem chrześcijańskim, ma dla wojujących islamistów symboliczne znaczenie.

20160322tizCzy Polska jest wolna od groźby tych ataków? Też raczej nie. Uspokajające wypowiedzi byłego i obecnego establishmentu państwowego, że "nie ma zagrożenia", "nie ma żadnych sygnałów" itd., nie tylko usypiają społeczeństwo, ale i zachęcają terrorystów do działań na terenie Polski. Poza tym, nasz kraj jest nie tylko częścią UE, ale i lojalnym (i często nadgorliwym) sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, które dla wspomnianych islamistów są "wielkim szatanem". Trzeba też wziąć pod uwagę, że Polacy postrzegani są przez inne narody, w tym też przez wyznawców islamu, jako ludzie mocno związani z chrześcijaństwem (il. Znicze pod konsulatem francuskim w Krakowie - 14 listopada 2015 r., dzień po zamachach w Paryżu, fot. Autora). A zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie jeszcze bardziej to postrzeganie  umacniają. Jest to (piszę to z ogromną obawą) wręcz idealna okazja dla terrorystów. Czy ktoś pamięta za jaką łatwością zaatakowano sportowców z Izraela w czasie Olimpiady w Monachium w 1972 r.?

Przyszedł więc wreszcie, czas, aby zadać sobie pytanie, jak w obliczu tych zagrożeń jesteśmy jako społeczeństwo przygotowani na przyjazd i pobyt dwóch milionów młodych ludzi, którym trzeba zapewnić całkowite bezpieczeństwo. Jest to pytanie nie tylko do władz państwowych, ale i kościelnych. Także do władz Watykanu, które wybrały Kraków. Ktoś może powie, że stawianie takich pytań to działanie Kasandry. Tyle tylko, że gdyby ową wieszczkę posłuchano, to drewniany koń nie wjechałby do Troi i miasto nie zostałoby zdobyte. Trzeba więcej modlitwy? Oczywiście, tak! Ale i zrozumienia mądrości starego przysłowie: "Strzeżonego Pan Bóg strzeże".

* Autor to duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, publicysta, opozycjonista.

(Od Redakcji): Dziękujemy księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu za zgodę na publikację tekstu także i u nas.