Radio Maryja
Poseł Platformy Obywatelskiej, Iwona Hartwich, zawiesza protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. W piątek opuszczą oni Sejm. Powodem ma być stan zdrowotny protestujących. Po niemal trzech tygodniach protestu opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych opuszczą wraz ze swoimi podopiecznymi Sejm. „W piątek opuszczamy Sejm; żeby dalej działać, musimy być zdrowi, czasem trzeba zrobić jeden krok do tyłu, aby później zrobić dwa do przodu” – poinformowała Iwona Hartwich, poseł Platformy Obywatelskiej, inicjatorka protestu.
Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, z poseł Iwoną Hartwich na czele, domagali się podniesienia renty socjalnej do najniższego krajowego wynagrodzenia. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podjęło dialog z protestującymi, ale nie udało się wypracować wspólnego stanowiska. – Byliśmy zarzucani cały czas oskarżeniami, kłamstwami – mówił Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadziło równolegle rozmowy z inną grupą protestujących, skupioną w ruchu Osoby z Niepełnosprawnością. Opiekunowie takich osób postulowali, by podjęcie przez nich pracy nie wiązało się z utratą świadczenia pielęgnacyjnego. Tu dialog był konstruktywny i zostały wypracowane konkretne propozycje. Będzie nowe, trzystopniowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych. – Kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi uzależnieniami w rodzaju: dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności i stopień niepełnosprawności – zaznaczył Paweł Wdówik.
Ci, którzy pozostaną przy dotychczasowym świadczeniu pielęgnacyjnym, będą mogli dorabiać do świadczenia. Projekt ustawy w tej sprawie trafił w środę pod obrady Rady Ministrów. Rzecznik rządu, Piotr Müller, przypomniał, że w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy renta socjalna wzrosła o 115 procent. – Ogólne wydatki na potrzeby osób niepełnosprawnych wzrosły z 15,5 mld zł w 2015 roku do 37 mld zł w roku ubiegłym. To pokazuje, że pewne nakłady – i to znaczące w stosunku do lat ubiegłych – zostały poniesione. Oczywiście nie możemy na tym poprzestać. Uważamy, że osoby z niepełnosprawnościami potrzebują dodatkowego wsparcia ze strony państwa i dlatego też takie wsparcie w tej chwili przygotowujemy – wskazał Piotr Müller.
Oczywiście nie można tego zrobić na raz, nie można tego zrobić natychmiast, ale naprawdę wiele zrobiono i pewnie jeszcze wiele przez następne lata będzie zrobione, oczywiście, jeśli rząd się utrzyma - mówi socjolog doktor Mirosław Boruta krakowski.
Poseł Iwona Hartwich zapowiedziała, że w piątek poinformuje o dalszym przebiegu protestu. Choć oficjalnie zawieszony zostanie z powodu stanu zdrowia osób niepełnosprawnych, to nieoficjalnie mówi się, że protest Iwony Hartwich miał nie zyskać politycznego poparcia w Platformie Obywatelskiej.
Tekst i zrzuty ekranowe za: https://www.radiomaryja.pl/informacje/zawieszony-protest-opiekunow-doroslych-osob-niepelnosprawnych