Przeskocz do treści

18 lat walki o wolną Polskę. Józef Franczak, ostatni Żołnierz Niezłomny

alicjarostockaAlicja Rostocka

Józef Franczak (1918-1963), pseudonim "Lalek", sierżant Wojska Polskiego, partyzant Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, poległy 21 października 1963 roku.

pogrzebjozefafranczaka126-go marca 2015 roku trzydziestoosobowa grupa Krakowian uczestniczyła w Archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela w Lublinie w uroczystej, iście królewskiej Mszy Świętej w intencji spokoju duszy śp. Józefa Franczaka. Około 25 km od Lublina, w miejscowości Piaski, odbył się pogrzeb a właściwie "dochowanie" odnalezionej części ciała, czaszki Polskiego Bohatera. Dostojna uroczystość zgromadziła rzesze patriotów z całej Polski, w tym bardzo wielu młodych ludzi.

pogrzebjozefafranczaka2Był z nami p. Wacław Szacoń ps. "Czarny", świadek walk w lubelskim i uczestnik spotkań z "Lalusiem". Był także reżyser filmowy, p. Dariusz Walusiak, byli kibice ze Stowarzyszenia "Wiślaccy Patrioci", którym - przy tej okazji - serdecznie dziękujemy za umożliwienie skorzystania z ich transportu. Ta uroczystość to był Krzyk Prawdy, Bezsilności a zarazem Nadziei, że znajdziemy i pochowamy Ich wszystkich jako Bohaterów Narodu Polskiego. Na zdjęciach znajdziecie Państwo także przepiękną wiązankę kwiatów przesłaną przez ostatniego z żyjących w Kanadzie żołnierzy z oddziału śp. Józefa Franczaka. Cześć Ich Pamięci! Polska pamięta i nie da zapomnieć. Czołem Wielkiej Polsce!

Zapraszam Państwa do obejrzenia 230 zdjęć z tych pięknych uroczystości:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/31Marca2015