Przeskocz do treści

53. sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego


Raport o stanie zagospodarowania przestrzennego i sytuacji społeczno-gospodarczej województwa małopolskiego, sytuacja sanitarna w regionie czy pomoc na uruchomienie nowego profilu kształcenia zawodowego: technik jeździectwa, który eksperymentalnie rozpoczyna powiat suski – to wybrane tematy, jakimi na poniedziałkowej sesji zajęli się radni województwa. Zapraszamy do obejrzenia relacji z obrad.

Możemy czuć się bezpiecznie

sejmik20180924aWrześniowa sesja sejmiku rozpoczęła się od raportu stanu sanitarnego Małopolski w 2017 roku. Szczegóły przedstawił radnym Jarosław Foremny, Małopolski Inspektor Sanitarny.

- Analizując zeszły rok nie odnotowaliśmy żadnych przypadków epidemicznego występowania chorób zakaźnych. W niektórych wypadkach zaobserwowaliśmy wzrost zachorowań w porównaniu z 2016 rokiem, ale nie stanowiło to żadnego zagrożenia. Dotyczyło to głównie wirusowych zakażeń jelitowych, w tym przede wszystkim zakażeń rotawirusowych, meningokokowych, jak i wirusowego zapalenia wątroby typu A. Odnotowano także, w porównaniu do roku poprzedniego, spadek liczby zachorowań na: wirusowe zapalenie mózgu, AIDS, różyczkę, a także krztusiec – wyliczał Foremny.

W raporcie wspomniano również kwestie wody pitnej. Jak wynika z analizy, w 2017 r. sanepid skontrolował 397 wodociągów (z 496 zewidencjonowanych w ramach prowadzonego nadzoru), a także 479 innych podmiotów (np. budynków użyteczności publicznej lub przedsiębiorstw handlowych – w sumie zewidencjonowanych jest 560), które wykorzystują wodę z indywidualnego ujęcia. Negatywnie oceniono 1 przedsiębiorstwo wodociągowe i 34 inne podmioty.

Jak rozwija się Małopolska?

radnisejmikuRadni województwa (fot. pamiątkowe zdjęcie radnych V kadencji, za stroną FB p. Adama Domagały) mogli się też w poniedziałek zapoznać z analizą stanu zagospodarowania przestrzennego Małopolski. Wśród najważniejszych czynników jest m.in. kwestia stale rosnącej liczby ludności w województwie. Co ciekawe, największy przyrost zanotowano w obszarach podmiejskich, nie w samych miastach.

- Tę sytuację widzimy zarówno w Krakowie, jak i w ośrodkach regionalnych – jak Oświęcim, Chrzanów, Nowy Sącz. Warto tu zauważyć, że wyjątkiem jest Tarnów – gdzie od kilku lat obserwujemy tendencję spadkową – podkreślał Janusz Sepioł, pełnomocnik zarządu ds. aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020.

Zwiększenie liczby ludności rzutuje także na coraz lepszą sytuację gospodarczą w regionie. Jak wynika z raportu, liczba pracujących wzrosła o 60 tys. osób, stale przybywa też firm, wzrasta produkcja przemysłowa.

- W całej Małopolsce poprawiła się również dostępność do przedszkoli oraz żłobków, przy czym nadal widzimy deficyt w południowej Małopolsce – szczególnie w powiatach limanowskim i sądeckim. To dość palący problem, bo te obszary charakteryzują się stosunkowo dużym przyrostem naturalnym i młodym społeczeństwem – zakończył Sepioł.

Radni apelują w imieniu Szpitala Uniwersyteckiego

sejmik20180924dSejmik Województwa Małopolskiego apeluje do Premiera o udzielenie przez Radę Ministrów pomocy finansowej dla budowanego Szpitala Uniwersyteckiego. Do pełnego wyposażenie szpitala brakuje ok. 167 milionów złotych. Wnosimy o przekazanie brakujących pieniędzy w zamian za przejęcie części starego, zamykanego kompleksu szpitalnego przy ul. Kopernika. Brak tych środków uniemożliwi otwarcie prawie gotowego szpitala – tak brzmi fragment apelu, który podnieśli w poniedziałek radni województwa.

Jak mówił w czasie sesji wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk, przejęcie tych budynków przez skarb państwa uchroni ten teren przed wykupem przez developerów. Kopie apelu oprócz premiera RP, otrzymał także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Nowy kierunek dla miłośników jeździectwa

sejmik20180924bSejmik wyraził również jednogłośnie zgodę na pomoc finansową dla powiatu suskiego na uruchomienie w Zespole Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie nowego kierunku kształcenia – technika jeździectwa. Radni wsparli inicjatywę kwotą w wysokości 35 tys. zł.

Warto dodać, że to pierwsza taka klasa w Polsce – po zaliczeniu 4-letniego programu zajęć i zdaniu matury, uczeń zdobywa kwalifikacje zawodowe zarówno jeźdźca, jak i instruktora jeździectwa powszechnego.

Tekst i zdjęcia 1, 3 i 4 za: https://www.malopolska.pl/aktualnosci/samorzad/52-sesja-sejmiku-wojewodztwa