Przeskocz do treści

90 lat Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

krakowniezaleznymkInformacja własna

Jak podaje "Wikipedia" pierwszy numer "Niedzieli" ukazał się 4 kwietnia 1926 roku z podtytułem „Tygodnik dla ludu katolickiego Diecezji Częstochowskiej. Ilustrowany tygodnik katolicki Diecezji Częstochowskiej”. I tak już od 90. lat, choć - niestety z przerwami - wpierw zamknęli pismo Niemcy, okupujący Polskę czasie II wojny światowej, potem, w 1953 roku wysługujący się Rosjanom tutejsi "komuniści". Tygodnik został wznowiony dopiero na fali odwilży "Solidarności", w 1981 roku. Do 30 czerwca 2014 roku redaktorem naczelnym był niezmiennie ksiądz infułat Ireneusz Skubiś, a po tej dacie pismem kieruje p. Lidia Dudkiewicz, dotychczasowy zastępca redaktora naczelnego i sekretarz redakcji „Niedzieli”, konsultorka Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

niedziela20160918Jubileuszowa, Dwudziesta Pielgrzymka Czytelników, Współpracowników i Pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (fot. www.niedziela.pl) na Jasną Górę pod hasłem „Błogosławieni miłosierni” odbyła się 17 września 2016 roku.

(Od Redakcji): Poniżej publikujemy tekst laudacji, wygłoszonej w tym dniu w Częstochowie, przez przewodniczącą Krakowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenie Dziennikarzy, p. Ewę Skwarczyńską i oczywiście z całego serca dołączamy się do życzeń 😉 Ad multos annos!

ewaskwarczynskaEwa Skwarczyńska

Statuetka z cytatem Cypriana Norwida „Do tych, co mają tak za tak - nie za nie - Bez światło-cienia...” została zainspirowana słowami Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedzianymi w 180. rocznicę urodzin poety, do Polaków w Watykanie 2 lipca 2001 roku:

"Wasza obecność w Rzymie i na Watykanie wiąże się z obchodami 180-tej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, jednego z największych poetów i myślicieli, jakich wydała chrześcijańska Europa. Mamy wszyscy wielki dług w stosunku do tego poety - czwartego wieszcza - i pragniemy wykorzystać okoliczność rocznicową, ażeby ten dług w jakiejś mierze spłacić (...) Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem".

Statuetką tą - w środowisku Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, które powstało 25 lat temu i którego współzałożycielami byli obecni tu ks. infułat dr Ireneusz Skubiś oraz prof. dr hab. Karol Klauza - wyróżniamy ludzi, którzy podobnie jak poeta przekonują innych swoim życiem, że „Wszystko bierze żywot z Ideału” (...) Przeplatają ziemię sumieniem „a pot ociera im ona sama: PRAWDA - Weronika sumień”.

Coraz odleglejszy jest dla nas kraj, w którym „kruszynę chleba, podnoszą z ziemi przez uszanowanie, dla darów Nieba (...) gdzie pierwsze ukłony są - jak odwieczne Chrystusa wyznanie: "Bądź pochwalony!"”. Dlatego ludzie, którzy „mają tak za tak - nie za nie - Bez światło-cienia...” są autorytetami, do których tęsknimy.

To pp. prof. Wanda Półtawska i prof. Gabriel Turowski - przyjaciele Ojca Świętego Jana Pawła II, to ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński, to p. prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, redaktor Radia Maryja powołany przez p. prezydenta Andrzeja Dudę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, redaktorzy i współpracownicy Wydawnictwa „Biały Kruk”, a od dziś także autorzy, redaktorzy i współpracownicy Tygodnika „Niedziela”, który obchodzi 90-lecie powstania pisma.

Potrzeba nam odwagi, ewangelicznego radykalizmu i wyrazistości. Odnajdujemy je wszystkie co tydzień na kartach Waszego Pisma. I za to wyrażamy wdzięczność Jego twórcom. Ileż polskich spraw toczyłoby się inaczej, gdyby Polacy odnaleźli w swoim sumieniu prawdę głoszoną przez Norwida, że „Ojczyzna jest to wielki-zbiorowy-Obowiązek”. Redakcja Tygodnika „Niedziela” to zespół ludzi, którzy wytrwale i uporczywie (już prawie od wieku) budzą sumienie, pamięć i ducha narodu, wskazują autorytety, uczą godności, zespalają w jedno, wartościami ewangelicznymi i patriotyzmem, wybitnych autorów i czytelników...

Spotkanie pomiędzy komunikacją a miłosierdziem jest owocne na tyle, na ile rodzi bliskość, która otacza troską, pociesza, uzdrawia, towarzyszy i wyprawia święto. W świecie podzielonym, rozdrobnionym, spolaryzowanym, miłosierne komunikowanie się oznacza przyczynianie się do dobrej, wolnej i solidarnej bliskości między dziećmi Boga i braćmi w człowieczeństwie”, pisze w swoim Orędziu na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który wypada jutro, 18 września papież Franciszek.

Osiągnięcia takich celów życzmy wszystkim współpracownikom „Niedzieli” wyrażając naszym skromnym wyróżnieniem wdzięczność, szacunek i uznanie.