Przeskocz do treści

Andrzej Duda. Bronisław Komorowski jest pozbawiony wyczucia politycznego. Jeszcze rok temu zapewniał, że Rosja nie zaatakuje Ukrainy!

wpolityceplZespół wPolityce.pl/ svl / tvn24

Pan prezydent jeszcze w 2014 mówił, że Ukrainie nie grozi taki scenariusz jak Gruzji, że Rosja nie zaatakuje Ukrainy. A to było coś, co w 2008 roku zapowiadał Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest pozbawiony wyczucia politycznego! — mówił Andrzej Duda, oceniając wypowiedzi Bronisława Komorowskiego poświęcone Rosji i sprawom polityki wschodniej.

Kandydat PiS w wyborach prezydenckich był gościem Bogdana Rymanowskiego na antenie tvn24. Duda był na początku programu pytany o ocenę strajku w JSW.

Strajk powinien się zakończyć, ale tak, że górnicy zatrzymają miejsca pracy i nie będzie zamykania kolejnych instytucji, nie będzie zamykania polskiego przemysłu. Prezes JSW zachował się w sposób nieodpowiedzialny, prowokując akcję strajkową. (…) To było nieodpowiedzialne z jego strony — mówił Duda.

I dodawał: Strajk to zawsze niepokój w rodzinach, strata dla polskiej gospodarki. Ale wobec zachowania zarządu JSW i rządu ta akcja strajkowa jest dla mnie całkowicie zrozumiała — podkreślił kandydat PiS w wyborach.

Zdaniem Andrzeja Dudy nie można dziwić się temu, że wybuchają kolejne protesty i niepokoje społeczne. Winą za ten stan rzeczy obarczył aktualnie rządzących, w tym prezydenta Komorowskiego.

Jestem po stronie pracowników, którzy są krzywdzeni choćby przez brak dialogu. Jeśli ludzi zwalnia się z dnia na dzień - tak jak proponowała to premier Kopacz, bez rozmów, nagle, to trudno uwierzyć, że działania są w dobrej wierze — mówił.

Pytany o ocenę Leszka Balcerowicza, który stwierdził, że winni są związkowcy, odparł: Z całym szacunkiem, ale pan prof. Balcerowicz jest liberałem, który doprowadził polską gospodarkę do stanu, który jest, i który pozbawia Polskę przemysłu. Ja nie jestem socjalistą, ale państwo polskie powinno być solidarne i dostrzegać każdego obywatela, a nie traktować: która instytucja przetrwa, to przetrwa, a jak nie - to trudno. Wspieram tych, którzy chcą, by pracownik był godnie traktowany, miał umowę o pracę i był godnie uposażony — tłumaczył.

I podkreślił: Trudno się dziwić, że po ośmiu latach rządów Platformy ludzie mówią dość — mówił Duda.

20150206adJak mówił, w sprawach strajku nieobecność Komorowskiego jest rażąca (fot. PAP/Jacek Turczyk/Tomasz Gzell).

Gdybym to ja był dziś prezydentem, to dialog i negocjacje toczyłyby się od dawna, z normalnym traktowaniem ludzi, a nie tak jak to się dzieje dzisiaj. Jeżeli trzeba by było, to przyjmowałbym ich codziennie i apelowałbym do rządzących, by negocjacje odbywały się w dialogu i z poszanowaniem drugiej strony — tłumaczył.

Duda sprzeciwił się też ratyfikacji tzw. antyprzemocowej konwencji.

Będę apelował do prezydenta Komorowskiego, by nie dokonywał ratyfikacji konwencji antyprzemocowej. To akt niepotrzebny - potrzebne regulacje już w Polsce są. (…) Ta konwencja pod płaszczykiem ochrony kobiet i zwalczania przemocy domowej - o której w istocie mówi niewiele - odnosi wszelkie patologie do rodziny i tradycji. Trudno się z tym pogodzić — tłumaczył.

Tego typu dokumenty, które są przesiąknięte ideologią lewacką, nie powinny być ratyfikowane. (…) Tam jest napisane, że do wszystkich programów edukacyjnych należy wprowadzić treści, które przybliżają „niestereotypowe” role społeczno-kulturowe — dodawał.

Duda odpowiadał też Komorowskiemu, który zasugerował w czwartek, że pozostali kandydaci nie mają kompetencji, by objąć zwierzchnictwo nad polską armią.

W okresie ostatnich lat, gdy osłabiano i likwidowano polską armię, gdy zmniejszano dofinansowanie armii - co było projektem Platformy - co prezydent zrobił, by to zatrzymać? — replikował kandydat PiS na prezydenta.

I prosił Komorowskiego, by ten wytłumaczył swoje relacje z Wiktorem Janukowyczem.

Pan prezydent odpowiada za swoje kontakty. Jeżeli chodzi o orientację międzynarodową i wyczucie przyjacielskie, pan prezydent jeszcze w 2014 mówił, że Ukrainie nie grozi taki scenariusz jak Gruzji, że Rosja nie zaatakuje Ukrainy. A to było coś, co w 2008 roku zapowiadał Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest pozbawiony wyczucia politycznego — zakończył.

Tekst i ilustracja za:
http://wpolityce.pl/polityka/232713-andrzej-duda-bronislaw-komorowski-jest-pozbawiony-wyczucia-politycznego-jeszcze-rok-temu-zapewnial-ze-rosja-nie-zaatakuje-ukrainy