Przeskocz do treści

Andrzej Duda. Prezydent powinien wyciągnąć rękę do górników i zaproponować rozmowy w Pałacu

wpolityceplZespół wPolityce.pl / PAP/ JKUB

Potrzebna jest specjalna ustawa, która będzie chroniła interesy Rzeczypospolitej i polskich rolników – powiedział w Zakopanem kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Dodał, że gdy wygra wybory złoży projekt ustawy chroniący polską ziemię.

Zagraniczne podmioty kupują wielkie areały ziemi zwłaszcza w Polsce zachodniej i północnej, na osoby podstawione. Ten proces musi być zweryfikowany. Musi się pojawić specjalna ustawa — oświadczył Duda.

Dodał, że rozmawiał z rolnikami o niepokojącej ich sprzedaży polskiej ziemi w obce ręce.

Obiecałem, że jak zostanę prezydentem to natychmiast, w ramach przysługującej prezydentowi inicjatywy ustawodawczej, złożę projekt ustawy chroniący polską ziemię, bo ograniczenia w obrocie polską ziemią gasną 1 maja 2016 roku — mówił Duda.

Jak zauważył, klub PiS złożył już do marszałka Sejmu stosowny projekt ustawy o ochronie polskiej ziemi, ale - podkreślił - jest on trzymany w „zamrażarce”.

20150214ad1Ja jako prezydent dołożę wszelkich starań i sił żeby ten projekt był procedowany nawet mimo niechęci rządu — zadeklarował (fot. PAP/Grzegorz Momot).

Zapowiedział, że w przyszły czwartek pojedzie na Śląsk, gdzie odbędzie się debata na temat przyszłości polskiego górnictwa. Na debacie ma spotkać się zaproszonymi ekspertami z branży górniczej i będzie rozmawiał o możliwościach rozwoju tej branży.

Zdaniem Dudy, prezydent Bronisław Komorowski powinien przyjąć rolę arbitra w sporze między rządem a górnikami.

Powinien wyciągnąć rękę i zaproponować rozmowy w Pałacu Prezydenckim. Uważam, że powinniśmy wydobywać polski węgiel wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Powinniśmy odbudować polski przemysł — zakończył.

Jak powiedziała towarzysząca wizycie kandydata PiS w Zakopanem Beata Szydło, obecne protesty górnicze wynikają z tego, że polski rząd nie wypracował strategii rozwoju górnictwa i energetyki, a przedstawiciele wielu grup zawodowych związanych z branżą górniczą nie wiedzą co ich czeka.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Bronisław Komorowski pojedzie do Katowic, gdzie spotka się samorządowcami województwa śląskiego i liderami związków zawodowych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Tekst i ilustracja za:
http://wpolityce.pl/polityka/233653-andrzej-duda-prezydent-powinien-wyciagnac-reke-do-gornikow-i-zaproponowac-rozmowy-w-palacu