Przeskocz do treści

Andrzej Duda przed siedzibą KNF. Potrzebujemy repolonizacji banków! Państwo powinno bronić klientów, a nie wielkich instytucji finansowych!

wpolityceplZespół wPolityce.pl / svl

To jeden wielki postulat: potrzebujemy repolonizacji banków! — mówił Andrzej Duda podczas konferencji przed siedzibą Komisji Nadzoru Finansowego.

Kandydat PiS na urząd prezydenta RP podkreślał, że polskie państwo powinno w o wiele mocniejszy sposób zaangażować się po stronie klientów w ich zmaganiach z instytucjami finansowymi i bankami.

Stoimy w symbolicznym miejscu – pod KNF. Trzeba wreszcie w naszym kraju rozpocząć umowę, czego powinno chronić państwo – czy powinno chronić sektor bankowy, czy klientów banków, którzy od lat narażani są na straty i jedne z najwyższych opłat bankowych w Europie i na świecie. 15 mld złotych rocznie – tyle banki zarabiają rocznie na Polakach, a te pieniądze nie zostają w naszym kraju, tylko zasilają budżety państw, z których pochodzą — mówił Duda.

Jak podkreślał, rządzący państwem powinni odpowiedzieć na pytanie, czy państwo stoi za bankami, czy za obywatelami.

To wielkie zadanie – ale ono musi być dobrze przygotowane. Relacja między bankami i ich klientami musi zostać wyrównana. Musi zostać wykonany szereg działań, które doprowadzą do tego, że nie będzie miażdżącej przewagi banku nad klientem. Tym powinna zająć się dziś KNF, poprzez wymuszanie na bankach, by opłaty i prowizje bankowe były niższe. One są jedne z najwyższych w Europie – 27% zysków banków to zysk z opłat i prowizji — tłumaczył, podkreślając, że dla porównania na Węgrzech jest to 19%, w Czechach 23 proc.

Wymieniając konkretne działania Duda ocenił ,że potrzebna jest likwidacja przywilejów bankowych – jak bankowy tytuł likwidacyjny.

20150317adNie ma uzasadnienia, by banki tak szybko mogły egzekwować pieniądze od swoich klientów. Który przedsiębiorca – inny niż te duże finansowe instytucje – ma takie możliwości? Żaden. Ludzie mają wieloletnie procesy i dopiero w ich wyniku udaje się coś uzyskać, bo tak działa wymiar sprawiedliwości. A bankom pomaga państwo – to nie jest uczciwe i sprawiedliwe. Państwo powinno stać za obywatelem, a nie za wielkimi instytucjami finansowymi. (…) Jestem przekonany, że trzeba powołania Rzecznika Klientów Banków, który broniłby klientów w starciu z wielkimi instytucjami finansowymi — mówił (fot. YT).

Andrzej Duda zaznaczył, że dotychczasowe działania banków dzielą Polaków - kandydat PiS podkreślił, że zna przykłady, gdy banki oferowały kredyty wyłącznie we frankach, odmawiając klientom podobnych pożyczek w złotówkach.

Nie widzę żadnego powodu, by do interesów banków dokładali się podatnicy, by banki dzieliły Polaków i budowały między nami konflikty. (…) To banki zarobiły na kredytach we frankach i to banki powinny ponieść odpowiedzialność. A państwo powinno działać tak, by ludzie nie byli skrzywdzeni. Bo dziś wielu Polaków jest pokrzywdzonych. Od lat widzimy wielką niemoc państwa wobec banków – to się musi zmienić! — zaznaczył.

Pytany przez dziennikarzy o sprawę SKOK i senatora Grzegorza Biereckiego, odpowiadał: Sprawa powinna być zbadana – jeżeli są zarzuty popełnienia przestępstwa, to prokuratura powinna to wyjaśnić. Wszystko powinno być realizowane tak, jak przewiduje to polskie prawo. Czy PiS powinno odwiesić senatora Biereckiego? To nie jest pytanie do mnie – pan senator Bierecki sam wnioskował, by go zawiesić — mówił Duda, odsyłając do władz PiS.

Dopytywany o kwestię kolejnych odsłon afery taśmowej, Duda odpowiadał: Życie publiczne powinno być transparentne – obywatele powinny wiedzieć, jak prowadzone są sprawy publiczne. Jeżeli rozmawiają ze sobą ludzie, którzy sprawują najważniejsze funkcje państwowe i rozmawiają o sprawach publicznych, to wszystko musi być jawne — mówił kandydat PiS.

Atakują mnie personalnie i moją rodzinę - nie jest to dla miłe, ale ja robię swoje — zakończył, odnosząc się do zarzutów „Newsweeka”.

Tekst i ilustracja za:
http://wpolityce.pl/polityka/237518-andrzej-duda-przed-siedziba-knf-potrzebujemy-repolonizacji-bankow-panstwo-powinno-bronic-klientow-a-nie-wielkich-instytucji-finansowych