Przeskocz do treści

Jak rozpoznać trolla? Część II

marcinniewaldaMarcin Niewalda

Jak walczyć z trollem?

Najlepiej nie walczyć. Pożywką dla niego jest dyskusja. Najbardziej utrudnimy mu więc działanie, jeśli nie będziemy z nim dyskutować. A jeszcze lepiej jeśli go zablokujemy, tak aby na przyszłość nie mógł wprowadzać memów do kolejnych postów. Pamiętajmy, że dyskusja z trollem nikogo raczej nie przekona, to zazwyczaj strata cennego czasu i energii. Wyrzucenie trolla z odpowiednim komentarzem, że jest trollem, często da mu więcej do myślenia, niż najsoczystszy argument.

Jeśli jednak bardzo nam zależy możemy ... użyć jego broni. Musimy jednak być doskonale przygotowani. Po pierwsze musimy mieć szeroką wiedzę, i mieć ją opracowaną w formie naszych memów. Po drugie, musimy przestać chcieć ... dojść do prawy. Celem jest wprowadzenie co najmniej tej samej ilości memów co troll. Oto przykład takiej dyskusji ze Świadkiem Jehowy

ŚJ - Czy wiesz że niedługo będzie Armagedon?
K - Nie słucham co powiesz, bo Świadkowie Jehowy to sekta
ŚJ - Nie jesteśmy sektą, Świadkowie chcą pokoju, a Kościół Katolicki wprowadza nienawiść
K - To chyba tylko wg Waszego przywódcy. Nie spotkałem Świadka, który by orientował się w sprawach Katolików
ŚJ - Opieramy się na tej samej Biblii, ale my jej nie interpretujemy
K - Za to fałszujecie tłumaczenie
itd.

Sprytny troll szybko zorientuje się, że jego trollowanie staje się polem "siania memów" przez jego przeciwnika, i jeśli jesteśmy skuteczni odpuści. Niedoświadczony troll będzie jednak brnął dalej i chciał nas sprowokować do użycia emocji - dyskusja będzie więc coraz bardziej zjadliwa. Może wówczas użyć siły spokoju i punktować trolla za jego agresywność. Przestrzegam jednak, gdyż do zabawy z trollami trzeba mieć na prawdę bardzo wielką wiedzę w danym temacie, dużo pokory wobec swoich umiejętności, doświadczenia. Możemy zakończyć taką dyskusję z poczuciem zwycięstwa, podczas gdy w rzeczywistości troll osiągnie to co chciał.

Jeszcze jedna charakterystyczna cecha, to zarzucanie "cenzury". Gdy grozimy trollowi że go usuniemy za trollizm, on mówi "tak, bo wy zawsze usuwacie niewygodnych mówiących prawdę dyskutantów". To typowa zagrywka trolla. Ktoś oskarżony o trollizm niesłusznie będzie się raczej bronił. Troll użyje tego do wprowadzenia wyuczonego memu o "cenzurze". możemy więc użyć tego jako dodatkowego potwierdzenia czy mamy do czynienia z trollem.

Kim jest troll w realu?

Badania trollów jasno wskazują, że są to osoby o skłonnościach sadystycznych, cechujące się makiawelizmem, narcyzmem, często nawet zwykli psychopaci.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/internetowy-troll-to-okropny-czlowiek-sadysta.html

Początkujący troll, to jednak osoba często zagubiona, mająca trudności w relacjach społecznych, niepewna siebie w życiu społecznym.

Przykłady politycznych działań trolli

mntroll2Doskonałą formą przykrywki dla trollów są partie ultraprawicowe, ostre ruchy narodowe. W grupach tych może działać wielu trollów, również płatnych. Pod pozorem radykalnego patriotyzmu wprowadza się konkretne "memy". Kuriozalną grupą pod tym względem są partie zakładane przez Janusza Korwina-Mikkego. Mamy tutaj profil rzekomo prawicowy, prowadzący jednak do tego aby popierać działania rosyjskie. Mamy tu krytykę liberalizmu po to aby wprowadzać jeszcze większy liberalizm. Mamy krytykę Platformy Obywatelskiej, podczas gdy proponowany styl działania zbliża człowieka wprost do działań PO. Mogą tu też działać wspomniani wyżej "antytroll" (il. cyberbullying.ph).

Innym przykładem była partia Janusza Palikota. Działania antyprawicowe, antymoralne są świetnym polem do działania trollów. Wartości społeczne które scalają te grupy rozbija się za pomocą nihilizmu. Wartości są deprawowane. Nowoczesna "sztuka" deprawuje wartość religii np. za pomocą "instalacji" w postaci ukrzyżowanej prostytutki. Janusz Palikot przychodzi i macha sztucznym członkiem przed krzyżem - itp. To "memy" - skojarzenia - które mają deprawować wartości. Znak, symbol, przez to traci na szacunku, na swojej świętości. Przeżegnanie może kojarzyć się z czymś śmiesznym, a krzyż w Sejmie wręcz czymś agresywnym. Temu służą też takie zjawiska jak wprowadzanie transwestytów do sejmu, czy wspomniane wyżej nagłaśnianie oskarżeń o pedofilię wśród księży.

Metoda trollizmu medialnego wykorzystywana jest od lat przez media liberalne. Większość ośmieszania prawicy, religijności, postaci Jarosława Kaczyńskiego, a wcześniej Lecha - jest czyniona właśnie za pomocą "memów" a szerzą to właśnie trolle.

Więcej na temat książki p. Marcina Niewaldy "Metody manipulacji XXI wieku" piszemy tutaj:
https://www.krakowniezalezny.pl/666-manipulacji-wolnoscia-rownoscia-i-braterstwem