Przeskocz do treści

Andrzej Duda spotkał się z ambasadorami Francji i Niemiec ws. Ukrainy

wpolityceplZespół wPolityce.pl / PAP / mall

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda w poniedziałek spotkał się w Sejmie z ambasadorami Francji i Niemiec. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim sytuacji na Ukrainie.

W poniedziałek po godz. 15. Duda spotka się też w Hotelu Bristol z ambasadorem USA Stephenem Mullem.

Po rozmowie z ambasadorem Niemiec Rolfem Nikelem i Francji Pierrem Buhlerem Duda poinformował, że „dyskusja sprowadziła się niemal w całości do sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej i wojny na Ukrainie”.

Jak wygląda sytuacja, czego można się spodziewać, jakie kroki mogą być podjęte w tej sprawie zarówno przez Unię Europejską, jak i NATO — podkreślił Duda.

Duda poinformował dziennikarzy, że przedstawił ambasadorom założenia swojego sobotniego wystąpienia o polityce zagranicznej, w szczególności plan wzmocnienia sił NATO w Polsce i Europie Wschodniej.

20150223adKonieczne jest, aby działania dyplomatyczne realizowane przez Unię Europejską, ale i NATO, były tak realizowane, żeby nie doszło do zmiany granic w Europie. To dotyczy tak Donbasu, jak i Krymu. Będzie to niebezpieczny precedens, jeżeli pokój odbędzie się kosztem zaakceptowania skutków rosyjskiej agresji — podkreślił Duda (fot. PAP/R.Pietruszka).

Zaznaczył też, że „cały czas” apeluje do prezydenta, do ministra spraw zagranicznych, do pani premier o to, „aby sformułowali klarownie w tej sprawie polskie stanowisko, pomysł na rozwiązanie problemu”.

Duda wystąpił w sobotę w ramach cyklu debat nt. polityki zagranicznej, organizowanych przez Instytut Wolności w Warszawie. Opowiedział się za wprowadzeniem „twardych” sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie, a także za tym, by utrzymać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Wśród pomysłów, jakie przedstawił, były też: wzmocnienie zdolności obronnych armii, dążenie do zwiększenia obecności NATO w Polsce, stworzenie „sieci diamentowych ambasad”.

Tekst i ilustracja za:
http://wpolityce.pl/polityka/234880-andrzej-duda-spotkal-sie-z-ambasadorami-francji-i-niemiec-ws-ukrainy