Przeskocz do treści

Andrzej Duda. Trzeba zakończyć politykę płynięcia w głównym nurcie. Polska musi mieć spójną politykę zagraniczną

wpolityceplZespół wPolityce.pl / mall

Celem i prezydenta, ministra spraw zagranicznych, premiera i szefa obrony narodowej powinno być wynegocjowanie tych dodatkowych gwarancji, tak aby mogły zostać na szczycie NATO ostatecznie zatwierdzone — powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej, podczas której odniósł się do expose Grzegorza Schetyny. Podkreślił, że z radością przyjął deklarację szefa MSZ o współpracy.

Chcę zapewnić pana ministra, że także z mojej woli ta wola do współdziałania realizowanego rzetelnie jest i jeśli zostanę wybrany przez moich współrodaków na prezydenta RP, to będzie ona realizowana — mówił.

Nie mam żadnych wątpliwości, że dziś podstawowym kierunkiem polityki zagranicznej jest wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej a także wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego — podkreślił kandydat PiS na prezydenta.

Trzeba zakończyć politykę płynięcia w głównym nurcie. Polska musi mieć spójną politykę międzynarodową, powinna wychodzić z inicjatywami korzystnymi, takimi które będą słuchane i uznane na arenie międzynarodowej i które będą miały szanse na realizację — dodał, wskazując że fakt, iż Polska nie znalazła się przy stole negocjacji w Mińsku jako kraj, który ma wyjątkowo trudną sytuację, ponieważ granicy z Ukrainą i Rosją, to pokazuje nieskuteczność polskiej polityki zagranicznej, że miejsce Polski jest dzisiaj miejscem słabym, że nasi zagraniczni partnerzy się z nami nie liczą.

Celem polskiej polityki zagranicznej powinna być zasada „nic o nas bez nas”. Sprawa Ukrainy bez wątpienia tego dotyczy. Wymaga to od nas działania na arenie międzynarodowej, wychodzenia z inicjatywami pokojowego uregulowania tych stosunków — dodał. Przypomniał, że w jego programie polityki zagranicznej zostało uwzględnione jako jeden z celów.

Z całą pewnością skuteczne inicjatywy Polski w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie byłyby działaniem, które przybliżą Polskę do tego, aby ten status osiągnąć. Podaję to jako przykład — podkreślił.

20150423ad2Wzmacnianie bezpieczeństwa Polski to przede wszystkim naszego członkostwa w NATO, powinniśmy prowadzić intensywną politykę — mówił Duda, wskazując że Polska powinna robić wszystko by znalazła sie na terenie naszego kraju krytyczna infrastruktura NATO, najlepiej gdyby były to polsko-amerykańskie bazy (fot. TVP Info/wPolityce.pl).

Celem i prezydenta i ministra spraw zagranicznych i premiera powinno być wynegocjowanie tych dodatkowych gwarancji, tak aby mogły zostać na szczycie NATO ostatecznie zatwierdzone.(…) Potrzebne nam są dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa — dodał.

Andrzej Duda odniósł się także do kwestii zbrojeń, podkreślając że sprzęt jaki kupujemy powinien być najnowocześniejszy.

Pamiętajmy, ze pieniądz też jest orężem, który pozwala budować sojusze, wzmacniać stosunki polityczne, także w sferze militarnej. (…) 130 miliardów, które ma zostać wydane na zbrojenie powinno być wydane tak, by wzmacniać sojusze — powiedział Duda, wskazując że to także szansa na wzmacnianie i odbudowa polskiego przemysłu.

Jeżeli chcą inwestować, polska władza powinna ich wspierać — mówił.

Wskazał też na konieczność podtrzymywania „diamentowych ambasad”, które będą mogły najsprawniej realizować polskie interesy międzynarodowe.

To wszystko ma się przełożyć na budowę wizerunku na antenie międzynarodowej — dodał. Zwrócił uwagę na wzmocnienie szkolnictwa dla polskich emigrantów. Pomysłem Dudy jest powołanie uniwersytetu emigracyjnego, który będzie pomocny także polskiej gospodarce.

Tekst i ilustracja za:
http://wpolityce.pl/polityka/241965-andrzej-duda-trzeba-zakonczyc-polityke-plyniecia-w-glownym-nurcie-polska-musi-miec-spojna-polityke-zagraniczna