Przeskocz do treści

Apel Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie o uchwalenie ustawy o usunięciu reliktów komunistycznych

Kraków, 23.04.2015 r.

Prezydent Bronisław Komorowski
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski
Premier Ewa Kopacz

Do wiadomości: Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

pokinlogoPorozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje po raz kolejny do Szanownych Adresatów o doprowadzenie do uchwalenia ustawy nakazującej usunięcie wszystkich reliktów komunistycznych w tym pomników-obiektów chwały sowieckiego okupanta. Przez ostatnie dwie kadencje rządów Platformy Obywatelskiej i PSL wystosowaliśmy wraz z innymi organizacjami kombatantów, więźniów politycznych i weteranów walk o niepodległą Polskę do Was, dziesiątki, a może nawet setki listów domagających się ustawowego rozwiązania tej sprawy.

Wasze żałosne i pokrętne odpowiedzi, brak jakiejkolwiek decyzji, wskazują na kompletne zwasalizowanie i podporządkowanie interesów Polski interesom Putina i Moskwy. Co prawda już obecnie istnieje ustawodawstwo nakazujące usunięcie reliktów komunistycznych, ale nie jest ono respektowane przez władze samorządowe. Także policja i prokuratura prowadzą akcje represyjne w szeregu polskich miast połączone z używaniem przemocy fizycznej i kierowaniem aktów oskarżenia do sądów przeciw patriotom domagającym się usunięcia obiektów chwały Armii Czerwonej. Trwają takie procesy w Katowicach i Nowym Sączu. Po Polsce rozjeżdżają się przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, dyplomaci Moskwy, wydają polecenia i wywierają presje na władze samorządowe, domagając się, aby nie usuwały pomników zniewolenia. Tak było np. w przypadku pomnika kata żołnierzy Armii Krajowej gen. rosyjskiego Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Mimo, że władze Pieniężna zdecydowały się ten pomnik usunąć, to na skutek sprzeciwu ambasadora Rosji nie dokonały tego. Można by więc zapytać rządzących Polską, czy jesteśmy niepodległym krajem, czy też wciąż jak za czasów PRL-u głos decydujący ma Moskwa. I nie jest to wcale retoryczne pytanie.

Taki stan rzeczy nie może dłużej trwać. Dlatego Porozumienie powodowane troską o kondycję państwa polskiego, o patriotyzm i rozumną politykę historyczną oczekuje szybkiego uchwalenia ustawy o usunięciu reliktów komunistycznych, jeszcze przed przerwą wakacyjną. Oczekujemy od Was bycia patriotami. Odpowiedzcie sobie i nam, czy to jest za wielkie wymaganie.

Apelujemy do Szanownych Adresatów naszego Apelu o pisemne przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie.

Edmund Wesoły, przewodniczący Porozumienia
Edward Wilhelm Jankowski, sekretarz Porozumienia