Przeskocz do treści

Barwy narodowe i patriotyzm to wartości najwyższe

Radio Maryja

Rozmowa z Mirosławem Borutą, doktorem nauk humanistycznych w zakresie socjologii.

2 maja przypada święto Flagi Narodowej, jednak gdy przechodzimy koło blokowisk, czy wzdłuż kamienic – mało kto wywiesza tę flagę. Co jest powodem?

2 maja to nowe święto. Zarówno dzień Polonii i Polaków za granicą – to jest bodajże 2002 rok, jak i Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski – 2004 r., jeszcze się tak dobrze nie przebiły i nie zaistniały. Pomysł wydaje mi się świetny. To między św. Józefem-robotnikiem 1 maja, a Matką Bożą Królową Polski 3 maja. Proszę pamiętać o jednym: 1 maja to święto poświęcone bardzo ważnej działalności człowieka – pracy, do której tak pięknie odnosił się Norwid czy Jan Paweł II. Przez tyle lat było zawłaszczone przez komunistów, że punktem honoru było dla nas nie wywiesić flagi 1 maja. Być może większości z nas tak zostało. Natomiast punktem honoru jest wywiesić flagę 3 maja. Ten 2 maja jest trochę zawieszony w próżni.

Jakie znaczenie dla naszego narodu mają symbole narodowe?

Jeżeli praca i wartości materialne są ważne, bo jednak na nich budujemy, to z kolei 3 maja, jak idziemy w kierunku państwa, które nad tym wszystkim powinno czuwać to wartości duchowe: flaga, biały orzeł, barwy narodowe czy hymn polski i wkład Polaków za granicą w polskość w utrzymywanie tożsamości, czyli wartości stricte duchowe – one tak pięknie 3 maja się łączą. Pomimo krytyki tych, którzy święto 1 maja chcą utrzymywać, spróbowałbym zrobić święto trzy-dniowe. Wartości materialne, wartości duchowe, a na tym piękne państwo ze swoją Konstytucją i opieką nad wszystkimi (Jak już będziemy mieli piękną Konstytucję).

To jest nowe święto. Jak zachęcać młode pokolenie, by ta flaga jednak zawisła?

Nie będzie z tym problemu, bo młode pokolenie ma swoich nowych, wspaniałych bohaterów, których wcześniejsze pokolenia nie miały, tzn. miały, ale nie mogły o nich mówić. Było to skrzętnie ukrywane. Myślę tu o Żołnierzach Niezłomnych, którzy mają swoje święto 1 marca, ale mimo to ten dzień barw narodowych, flagi biało-czerwonej, dla której ginęli, bo to była dla nich największa wartość, czyli patriotyzm, tożsamość polska – można to też przenieść na 2 maja. Myślę, że warto to by było połączyć. Zdajemy sobie sprawę, że biały orzeł, biało-czerwone barwy są bardzo ważne. Ten 2 maja zawieszony pomiędzy 1 a 3 maja będzie kiedyś piękną klamrą. Myślę, że damy radę i te flagi będą wisieć.

Tekst i zdjęcie za: https://www.radiomaryja.pl/informacje/barwy-narodowe-i-patriotyzm-to-wartosci-najwyzsze