Przeskocz do treści

Ceny biletów na lotnisko w Balicach wzrosną o ponad połowę

Łukasz Kmita

O siedem złotych od 1 czerwca wzrosną ceny biletów kolejowych na połączenie kolejowe do lotniska w Balicach. Przewoźnik nie chce jednak poinformować, z czego wynika decyzja o podwyżce. Jeden z posłów postanowił interweniować w tej sprawie w UOKiK.

krakowbaliceOd 1 czerwca cena biletu na pociąg „Balice Express”, kursujący pomiędzy Krakowem Głównym a lotniskiem w Balicach (fot. Wikipedia) wzrośnie z 12 złotych do 19 złotych. A jeszcze w marcu cena na pociąg wynosiła 10 złotych. Kwietniowa i czerwcowa podwyżka spowodują w sumie wzrost cen biletów o 90 procent w 2 miesiące. Podwyżki dotyczą również większości połączeń w Małopolsce. Ceny za przejazdy wzrosną od 30 gorszy do nawet 3 złotych. W przypadku połączenia z Balicami, Przewozy Regionalne przygotowały zniżki dla grup. Podwyżką postanowił zająć się jeden z posłów.

– Zwracam się z prośbą o podjęcie działań kontrolnych, czy spółka Przewozy Regionalne jako jedyny przewoźnik kolejowy obsługujący trasę pasażerską Kraków Główny – Kraków Balice (Port Lotniczy) wprowadzając od 1 czerwca ponad 50 proc. podwyżkę cen biletów na ww odcinku nie naruszyła przepisów dotyczących ochrony praw konsumentów – napisał w piśmie do Dyrektora Delegatury Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów małopolski parlamentarzysta Jacek Osuch.
Poseł skierował także w tej sprawie interpelację do ministra transportu Sławomira Nowaka. – Warto w tym momencie podkreślić, że Przewozy Regionalne zdecydowały się na wprowadzenie tak drastycznej podwyżki tuż przed Mistrzostwami Euro 2012, czyli w okresie, kiedy na tej linii będzie panował wzmożony ruch pasażerski. Trudno nie odnieś wrażenia, że przewoźnik – w nie do końca uzasadniony sposób – chce znacząco zwiększyć wpływy z tytułu sprzedaży biletów na tym odcinku – przekonuje Osuch.

Trasa pomiędzy stacją Kraków Główny a przystankiem Kraków Balice liczy zaledwie 15 km, a autobus szynowy pokonuje ją wg. rozkładu w 18-20 minut. Cena za bilet po podwyżce o 7 złotych wyniesie 19 zł. Parlamentarzysta wskazuje, że kwota za bilet na tym odcinku jest niezwykle wysoka, gdyż przewoźnik czyli spółka Przewozy Regionalne, dla trasy do portu lotniczego postanowiła wprowadzić tzw. „taryfę specjalną”. Jest ona czterokrotnie razy droższa od zwykłej taryfy w pociągu REGIO dla takiej samej odległości. – Przejazd pociągiem„ Regio” uruchamianym przez tę samą spółkę w odległości 10-15 km kosztuje bowiem 4 zł 70 gr. Tymczasem na linii do lotniska 19 zł. Nawet gdyby Przewozy Regionalne zastosowały dla „trasy lotniskowej” taryfę na jak dla pociągów „REGIOexpres”, a są to najszybsze i najdroższe pociągi Przewozów Regionalnych, podróżny musiałby zapłacić za bilet na lotnisko 9 zł, a więc aż o 10 zł mniej niż po podwyżce. „Balice ekspres” będzie chyba najdroższym pociągiem w Polsce – podkreśla Jacek Osuch.

W swoim wystąpieniu zaznacza, że cena biletu za przejazd pociągiem „Expres Balice” na krakowskie lotnisko wydaje się być jeszcze bardziej rażąco wysoka, gdy porównamy ją do kwoty, jaką zobowiązany jest zapłacić pasażer jadący pociągiem na lotnisko w stolicy. Za przejazd na odcinku Warszawa Śródmieście–Warszawa Lotnisko Chopina w pociągu SKM Warszawa pasażer zapłaci 3.80 zł (bilet ważny przez 40 minut, czas przejazdu na tej trasie dla w/w pociągu to 21 minut), a ze stacji Warszawa Centralna zaledwie 2,60 zł. (bilet ważny 20 minut. – Oferta przejazdu koleją na lotnisko w Warszawie jest więc ponad siedmiokrotnie tańsza niż oferta Przewozów Regionalnych do portu lotniczego w Krakowie. Licze, że UOKiK dogłębnie przeanalizuje tą sprawę. Hasło promocyjne naszego województwa brzmi „Małopolska gościnna”. No cóż, dziwna to gościnność, gdy gości już w momencie gdy przylecą do Krakowa chcemy mocno szarpnąć za kieszeń – dodaje Osuch.