Przeskocz do treści

Droga Krzyżowa w Jerozolimie

tomaszorlowskiTomasz Orłowski

We czwartek, 27 marca 2014 roku Krakowski Klub Gazety Polskiej w Nowej Hucie spotkał się z fotografem i autorem tekstów w "Głosie Nowej Huty", czasopism parafialnych: "Mogilski Krzyż" i "Szklane Domy" oraz portalu internetowego "Kraków Niezależny", p. Andrzejem Kalinowskim. Tematem spotkania była Droga Krzyżowa w Jerozolimie.

20140327nhNa wspomnienia złożył się prawie trzymiesięczny pobyt Autora w Ziemi Świętej. Licznie zgromadzeni w salce bibliotecznej mogli zobaczyć piękne zdjęcia reporterskie z artystycznym wyrazem. Razem z Autorem prelekcji przeszliśmy Via Dolorosa czyli Drogę Męki, tak nazywa się uliczka w Jerozolimie, którą przed dwoma wiekami szedł Chrystus dźwigając swój krzyż na Golgotę. Na pierwszy rzut oka uliczka nie różni się od pozostałych miejsc w starej Jerozolimie. Uliczki są pełne straganów, panuje duży tłok, a same uliczki są wąskie i często brudne. Na samej trasie można spotkać wielu pielgrzymów niosących krzyż.

20140327nh1Nie zabrakło patriotycznych akcentów, bowiem stacje III i IV uważane są za polskie stacje. Zostały wybudowane staraniem oficerów żołnierzy gen. Władysława Andersa oraz uchodźców czasów II wojny światowej. W kaplicy można znaleźć liczne polskie akcenty takie jak Krzyż niesiony przez Polaków czy malowidło przedstawiające Drogę Krzyżową Polaków, którzy są ubrani w narodowe stroje.

Prelegent zapoznał nas też bliżej z relacjami panującymi pomiędzy Arabami i Żydami, ich waśniami i sporami. Mieszkają obok siebie mając różne podejście do świata, co stwarza liczne problemy w codziennym życiu. Było to pierwsze spotkanie z cyklu podróży po Ziemi Świętej, za kilka tygodni znowu powrócimy na szlak pielgrzymki do Jerozolimy.

Zapraszamy także do obejrzenia fotoreportażu ze spotkania, autorem zdjęć jest p. Józef Bobela:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/27Marca2014