Przeskocz do treści

Duda: W sprawie masakry z Grudnia 1970 roku wymiar sprawiedliwości musi odzyskać honor

wpolityceplZespół wPolityce.pl / KL / PAP

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda liczy na to, że decyzja Sądu Najwyższego o przekazaniu sprawy masakry robotników w grudniu 1970 r. do ponownego rozpoznania przez sąd w Gdańsku przybliży wymiar sprawiedliwości do „odzyskania honoru” w tej kwestii.

Duda złożył wieniec pod pomnikiem Ofiar Grudnia’70 przed Urzędem Miejskim w Gdyni.

To dla mnie ważny moment uczczenia tych, którzy polegli tamtego grudnia tu niedaleko pod stocznią – powiedział kandydat PiS.

Mam nadzieję, że ten wyrok, który został wydany przez Sąd Najwyższy, który nakazuje rozpatrzeć jeszcze raz sądowi w Gdańsku sprawę odpowiedzialności za tamtą masakrę, za śmierć niewinnych i bezbronnych ludzi, że on przybliży polski wymiar sprawiedliwości do odzyskania honoru w tej jakże ważnej dla naszego narodu sprawie — podkreślił Duda.

Na te słowa ludzie zgromadzeni pod gdyńskim pomnikiem zareagowali oklaskami.

20150417ad1Sąd Najwyższy uchylił prawomocne uniewinnienie wicepremiera PRL Stanisława Kociołka ws. masakry robotników Wybrzeża w 1970 roku. Gdański sąd ma zbadać, czy Kociołek godził się, że 17 grudnia 1970 r. robotnicy stoczni gdyńskiej staną naprzeciw wojska (fot. PAP/Adam Warżawa).

Trzech sędziów SN uwzględniło kasację gdańskiej prokuratury i nakazało ponowny proces 81-letniego Kociołka. Będzie się on toczył w Gdańsku - gdzie proces w całej sprawie pierwotnie zaczął się w 1998 r. - a nie w Warszawie, gdzie sprawa przeniesiona z Gdańska toczyła się od 2001 r.

Po oddaniu hołdu pomordowanym robotnikom w Gdyni Duda złożył także wieniec pod stojącym w pobliżu pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Z Gdyni Duda wyjechał autobusem na kolejne spotkania wyborcze w pomorskich miastach: Wejherowie, Lęborku, Sierakowicach, Kościerzynie, Chojnicach, Bytowie i Słupsku.

Tekst i ilustracja za:
http://wpolityce.pl/polityka/241221-duda-w-sprawie-masakry-z-grudnia-1970-roku-wymiar-sprawiedliwosci-musi-odzyskac-honor