Przeskocz do treści

IV Marsz Katyński w Krakowie

krakowniezaleznymkInformacja własna

Ilustracje w tekście p. Alicja Rostocka.

20140413mk1W niedzielne popołudnie - 13 kwietnia 2014 roku - z krakowskiego placu Jana Matejki pod Krzyż Narodowej Pamięci u stóp Wawelu wyruszył IV Marsz Katyński. Jego organizatorem było środowisko Małopolskich Patriotów. Cieszy także udział w Marszu krakowskiej Młodzieży Wszechpolskiej, młodych środowisk narodowych z Dębicy i Rzeszowa oraz przedstawicieli Krakowskiego Klubu Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki i Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89. 

20140413mk2W zaproszeniu na Marsz napisano: "Przypomnijmy o wszystkich zamordowanych w kwietniu 1940 roku ponad 21 tysięcy polskich jeńców z obozów i więzień NKWD . Tej zbrodni ludobójstwa dokonano z woli Stalina, na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego przez NKWD. Nie tylko w lasach Katynia, także w Twerze, Charkowie i w innych, znanych i jeszcze nieznanych miejscach straceń wymordowano obywateli II Rzeczypospolitej, ludzi tworzących podstawę naszej państwowości, nieugiętych w służbie ojczyzny.

20140413mk3 W tym samym czasie rodziny pomordowanych i tysiące mieszkańców przedwojennych Kresów były zsyłane w głąb Związku Sowieckiego. Najbardziej tragicznym miejscem tej kaźni był jednak Katyń. Polskich oficerów, duchownych, urzędników, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej zgładzono bez procesów i wyroków. Byli ofiarami niewypowiedzianej wojny z czerwonym okupantem. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Zdeptano ich godność jako żołnierzy, Polaków i ludzi. Zbrodnia ta miała na zawsze zostać w ukryciu, jednak tak ogromna krzywda wyrządzona Polsce nie mogła czekać długo wśród cieni lasów katyńskich. My pamiętamy i nigdy nie zapomnimy. Pamięć poległym".

Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotoreportażu i filmu z Marszu, autorką zdjęć jest p. Alicja Rostocka, a film zrealizował p. Stefan Budziaszek:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/13Kwietnia2014


http://www.youtube.com/watch?v=fHV4-Ye-6xo