Przeskocz do treści

Nowohucka Droga Krzyżowa

andrzejkalinowskiAndrzej Kalinowski

W niedzielę, 13 kwietnia 2014 roku już po raz ósmy odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Nowej Huty. Przed ośmiu laty grupa młodych ludzi z Parafii Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej, wpadła na nieśmiały pomysł zorganizowania takiej formy spotkania modlitewnego, która bardziej łączyła by i integrowała środowiska nowohuckie i nie tylko.Pomyślano o Drodze Krzyżowej w Wielkim Poście. Wszystko jest niby poprawne i logiczne. Ale… czy w Niedzielę Palmową (nie było innych wolnych i dogodnych terminów).

20140413ndk1Przyjęło się! Młodzi zaproponowali, aby początek drogi zaczynał się przy ulicy Bulwarowej (jednej z pierwszych i bardzo znaczących arterii dla tej najstarszej części Nowej Huty), zakończenie miało by być w prastarym klasztorze mogilskim u Ojców Cystersów. Po krótkich i owocnych rozmowach, OO. Cystersi zgodzili się na wspólny projekt , wypożyczono stare dwusetne drzewo krzyża na którym onegdaj wisiał cudowny wizerunek Jezusa Ukrzyżowanego w Mogile i… poszli, po raz pierwszy. Grupa była stosunkowo mała (około dwieście osób). Praktycznie bez żadnej informacji czy reklamy. Nabożeństwo to przyjęło się do tego stopnia, że dziś uczestniczy w nim około pięć tysięcy osób.

20140413ndk2Całość nabożeństwa obsługują ludzie młodzi (Oaza Mogilska, służby porządkowe, nagłośnienie, służby medyczne to wszystko jest pod opieką młodych ludzie od Księży Pallotynów). W tym roku rozważania czytał i całość prowadził ksiądz Krzysztof. Wspaniałe teksty rozważań, przeżycia niesamowite, skupienie, śpiew wielkopostny, modlitwa. Około 22-iej byliśmy w Mogile. „Dlaczego to już koniec” – ktoś zadał pytanie. Takich chwil przydało by się mieć więcej w życiu. Takie małe rekolekcje i rachunek sumienia w drodze. Wszyscy z uszanowaniem miejsca, po błogosławieństwie relikwiami Krzyża Świętego, rozchodzimy się do swoich domów, do codziennych obowiązków. Droga Krzyżowa w Niedzielę Palmową – dlaczegoż by nie. Za rok znowu pójdziemy w Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta.

Zapraszam Państwa do obejrzenia całego fotoreportażu z uroczystości:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/13Kwietnia2014ak