Przeskocz do treści

Kraków przeciwko rosyjskiemu imperializmowi

miroslawborutaMirosław Boruta

Polacy i Ukraińcy, Krakowianie i Goście Naszego Miasta wzięli dzisiaj - 2 marca, w samo południe - udział w spontanicznie zorganizowanej manifestacji solidarności z napadniętą przez Rosjan Ukrainą. Przed budynkiem konsulatu Rosji zebrało się kilkaset osób, w tym największa grupa - ukraińskiej młodzieży, studiującej w Krakowie.

20140302phUczczono zamordowanych na kijowskim Majdanie, wspomniano o rannych, którzy leczą się w polskich szpitalach (choćby we Wrocławiu), odśpiewano - na początku i przy końcu manifestacji - oba hymny narodowe: polski i ukraiński. Nie zabrakło także wspólnych - i na przemian po polsku i ukraińsku wznoszonych - okrzyków przeciwko rosyjskiej zbrodni, jaką jest agresja wojskowa na Krym (fot. p. Tomasz Kowalczyk).

wzwrzrNa trzymanych przez nas kartkach i małych transparentach widniały napisy: "Nie wojnie!", "Putin, łapy precz od Ukrainy" czy "Wolni z wolnymi, równi z równymi" (il. p. Mirosław Boruta). Symboliczną postacią wspólnej manifestacji był jadący z Kijowa do Wrocławia mówca, którego mama jest Polką a ojciec Ukraińcem. Ze strony polskiej liczną grupę stanowili członkowie i sympatycy Krakowskiego Klubu Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki.

Dziękujemy organizatorom za tę, cenną i ponadnarodową a tak solidarną w swojej wymowie inicjatywę.

Fotoreportaż z wydarzenia przesłał p. Tomasz Kowalczyk:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/2Marca2014