W 71 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2015 roku Polonia hamburska zgromadziła się przed Pomnikiem-Mogiłą 17-tu żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Harburgu - dzielnicy Hamburga. Przed odśpiewaniem hymnu "Boże coś Polskę", który zaintonował ksiądz Michał z Włocławka (w zastępstwie urlopowym) z polskiej parafii w Harburgu, o godz 17:00 - w godz. "W" usłyszeliśmy syreny warszawskie z telefonu komórkowego.
Łącząc się z Ojczyzną możemy przytoczyć słowa, które przesłał członek rodziny spoczywającego tu Jędrzeja Karczewskiego, dziękując jednocześnie za pamięć i kultywowanie tradycji rocznicowych: "Ojczyzna - to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie". Za wolność Ojczyzny walczyli Powstańcy Warszawy, których spotkał okrutny los uwięzionych w niemieckich obozach jenieckich i koncentracyjnych. W obozie KZ-Neuengamme pod Hamburgiem i jego podobozach znalazło się około 5 tysiecy deportowanej ludności cywilnej Warszawy. Szeregowi jeńcy wojenni zabrani zostali do pracy w kampaniach roboczych do odgruzowywania Hamburga. Leżących we wspólnej mogile 17-stu AKowców zginęło tragicznie na krótko przed zakończeniem wojny, 22 marca 1944 roku, w czasie nalotów alianckich.
Zebraliśmy się przed ich grobem, by w tym historycznym dniu być razem. Parafię z Hamburga reprezentował ks. Julian Głowacki. Złożono wieńce od Polskiego Konsulatu Generalnego w Hamburgu i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, kwiaty, zapalono także znicze. Uroczystości towarzyszyły reprezentacyjne sztandary, modlitwa i refleksje historyczne wicekonsula Marka Sorgowickiego. Oddano cześć Rodakom spoczywającym na obczyźnie by pamięć o nich nigdy nie zginęła. "Cześć Ich pamięci".
Wierni Ojczyźnie, Polacy z Hamburga
(Od Redakcji): Dziękujemy p. Halinie Morhofer-Wojcik, skarbnikowi oddziału Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Hamburgu za nadesłaną relację.