Przeskocz do treści

List Prezydenta z okazji inauguracji Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystej inauguracji
Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych
Podkarpackie 2016

Szanowni Państwo!
Drodzy Rodacy!

prezydentpllogoSerdecznie witam w polskich górach wszystkich uczestników Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. Pozdrawiam rodziny, które Państwu towarzyszą, przybyłe z odległych zakątków świata, by kibicować zawodniczym zmaganiom w Polsce. Bardzo zależy mi na tym, by to święto polonijnego sportu sprzyjało umocnieniu Państwa związków z rodakami i ojczystym krajem. Wielokrotnie deklarowałem, że chciałbym przyczynić się do pogłębiania więzi łączących wszystkich, którzy czują się Polakami – bez względu na to, w którym zakątku świata przebywają.

Pragnę podkreślić, jak wysoce cenię Państwa patriotyczne zaangażowanie w polskie sprawy, pielęgnowanie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, wychowanie dzieci w trosce o polszczyznę i bliskie relacje z krajem. Dzięki Państwa staraniom, gdziekolwiek żyją, Polska pozostaje dla nich Ojczyzną.

prezydentdrandrzejdudaUfam, że Igrzyska Polonijne niezmiennie są znakomitą okazją do realizacji tych ważnych celów. Wiem, jak wiele znaczy wspólne uprawianie sportu, jak wiele radości sprawia rywalizacja w duchu fair-play oraz jak cieszą sportowe osiągnięcia. Są powodem do zasłużonej dumy, zachętą do dalszego wysiłku i inspiracją dla bliskich, którzy nas wspierają. Niezależnie od tego, czy uprawia się sport wyczynowo czy po amatorsku, zwycięstwa i porażki przygotowują do życia w społeczeństwie, uczą wzajemnego szacunku, dostarczają radości i wzruszeń. Dlatego tak cenię inicjatywę Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, miast–gospodarzy oraz instytucji państwowych, które wspierają organizację Igrzysk.

Życzę, by zawody na Podkarpaciu pozwoliły polskim zawodnikom ze świata cieszyć się pięknem Polski, dzielić nim z najbliższymi. Mam nadzieję, że przybywając nawet z odległych stron globu, czują się Państwo u siebie. Sportowcom już dzisiaj winszuję sukcesów i medali, a wszystkim Państwu życzę dobrej pogody i satysfakcji z udziału w Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych na Podkarpaciu. Niech umacniają naszą wspólnotę i przywiązanie do polskości.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Za: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/inne/art,117,list-prezydenta-z-okazji-inauguracji-swiatowych-zimowych-igrzysk-polonijnych.html