Przeskocz do treści

Michał Wójcik – W KE mamy do czynienia z filozofią szaleńców. Na końcu może zażądają, by Polski w ogóle nie było

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w rozmowie z PAP stwierdził, że Komisja Europejska na pewno wypłaci Polsce środki z KPO, ponieważ nie ma innego wyjścia.

Do tych słów w rozmowie z portalem wPolityce.pl odnosi się minister w KPRM i polityk Solidarnej Polski Michał Wójcik. ,,Nie ucżestniczyłem w negocjacjach, a pan minister Buda siedział przy stole negocjacyjnym, zatem zapewne ma większą wiedzę na ten temat niż ja. Natomiast operujemy na faktach, a one są takie, że tych pieniędzy po prostu nie ma - ani środków na uchodźców, ani w ramach KPO" - mówi minister Michał Wójcik.

UE zachowuje się w sposób bezczelny. Wiedzą, że te pieniądze się nam należą. Wiedzą też, że niektóre ujęte w KPO „kamienie milowe" dotyczą spraw, które wkraczają w strefę naszej suwerenności-tu chodzi m.in. o kwestie wymiaru sprawiedliwości - zaznacza minister Michał Wójcik.

"To jest filozofia szaleńców"

Jestem poważnym politykiem i ta powaga wymaga, by spojrzeć po prostu, co jest na stole - a na stole jest O euro. KE nie doprowadziła do przesłania nam jakichkolwiek pieniędzy, mamy natomiast wypowiedzi komisarzy Jourovej i Reyndersa, którzy szantażują nas i mówią, że nie przekażą nam tych pieniędzy. Nie wiem, być może minister Buda ma jakieś inne informacje. Wypowiedź komisarza Reyndersa z ostatnich dni to już skrajna bezczelność. Żąda, żeby zagwarantować to, iż jeden sędzia będzie mógł podważać status innego sędziego. To oznacza, że Reynders nie szanuje polskiej Konstytucji. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której bierzemy kredyt, spłacamy go, a jednocześnie nie dostajemy pieniędzy z tego kredytu. Jeżeli ktoś sobie wyobraża UE jako organizację, gdzie Polska ma mieć same obowiązki, a żadnych uprawnień, to znaczy, że nie dostrzega potencjału intelektualnego Polaków. Mamy płacić za to, co kto inny wydał, a my nie dostaniemy pieniędzy. To jest filozofia szaleńców: Timmermansa który zajmuje się polityka klimatyczną, po Reyndersa, który żąda, by sędzia w Polsce mógł podważać status innych sędziów - mówi Michał Wójcik.

Ci, którzy dziś kierują UE, nie dojrzeli do tego, by stać na jej czele. Dlatego dzisiaj KE żąda, byśmy zmieniali cały system sądowniczy, za chwilę zażądają żebyśmy niszczyli nasze wartości, a może na końcu zażądają, by w ogóle Polski nie było. Oni zostali uwiarygodnieni - za to odpowiada opozycja, Donald Tusk, koleżanka Tuska Ursula von der Leyen, która już go widzi ponownie w fotelu premiera - stwierdza.

Tekst i zdjęcia za: https://wpolityce.pl/polityka/607569-tylko-u-nas-wojcik-ke-moze-zazada-by-nie-bylo-polski