Przeskocz do treści

Narodowe tańce polskie. Kujawiak

wikipediaZa Wikipedią: "Kujawiak to polski taniec ludowy, pochodzący z Kujaw, wywodzi się z tamtejszych obrzędów weselnych. Jest tańcem spokojnym w metrum 3/4. Polega na chodzie w rytmie ćwierćnut na lekko ugiętych nogach. Nastrojowa, liryczna melodia nadaje mu zalotny charakter.

Kroki taneczne oparte są głównie na łagodnym chodzie i obrotach, jedynie muzyczne akcenty na koniec frazy podkreślane są przez mocniejsze przytupywania. Podstawowe kroki w kujawiaku to: równy, z dołu, z góry, trójkrok chodzony (w jednym takcie wykonuje się trzy kroki taneczne). Figury Kujawiaka to: śpiący, od się-do się (odsibka), kolebany i 4 kierunki wirowania.

krakowiacykujawiakNazwa tańca (fot. 4kulturka.blogspot.com) po raz pierwszy pojawiła się w 1827 roku a ludowe odpowiedniki tej nazwy to śpiący i kolebany. Najstarsze opracowanie kujawiaka pochodzi z ok. 1830 roku. Znane są opracowania m.in. Henryka Wieniawskiego.

Niektórzy mówią, że melodia tego tańca odzwierciedla kujawski krajobraz – szeroki i spokojny. Ruchy taneczne są wolne, posuwiste, pary spokojnie się obracają i lekko kołyszą".

Zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu, który współtworzyła i nadesłała do nas p. Dorota Magdalena Kuźnar, dziękujemy 😉
https://www.youtube.com/watch?v=1ixJV2lcuKc