Przeskocz do treści

Odszedł śp. Andrzej Janik (1961-2013)

andrzejkalinowskiAndrzej Kalinowski

15 czerwca 2013 roku odszedł nagle do Pana śp. Andrzej Janik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 37 im. Juliana Tuwima. W wieloletniej historii szkoły był jednym z jej mocniejszych punktów, a dyrektorem przez kilkanaście lat.

andrzejjanik19 maja br. uczestniczył w uroczystościach Pierwszej Komunii Świętej swoich drugich klas w naszej parafii. Brał czynny udział w życiu naszej wspólnoty parafialnej. Dawał zawsze dobry przykład swoją postawą, zwłaszcza dzieciom szkolnym. W szkole której przewodził (a szkoła ta zawsze była kojarzona z Jego nazwiskiem ) panowała naprawdę rodzinna atmosfera. 8 czerwca już po raz trzynasty zorganizował i przeprowadził Festyn Rodzinny (sam wymyślił formułę tych spotkań). 15 czerwca miał brać udział w turnieju szachowym (szachy bowiem były Jego pasją), następnie wybierał się na nasz festyn parafialny do Mogiły w dniu 16 czerwca.

andrzejjanikszTa śmierć przyszła tak nagle, że wielu z nas do dzisiaj nie może w to uwierzyć. Odszedł od nas Wielki Człowiek, Polak, patriota, pasjonat historii, szachów, filatelistyki, wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Kochał szkołę i dziatwa szkolna też go kochała. Uczył historii. Zawsze to co robił, robił z ogromną pasją i wielkim zaangażowaniem. Tworzył szkołę z pasją. Lekcje „jego historii” były spektaklami pełnymi barwnych opowiadań i rekwizytów z danego okresu, czy epoki. Znał wiele ciekawostek historycznych i umiał dzieci nimi zainteresować. „Historia to nie tylko daty i suche fakty, to też spojrzenie wstecz i nauka na przyszłość” – mówił. Był czynnie zaangażowany w swój przedmiot, potrafił z młodzieżą w wolnej chwili pójść na wycieczkę śladami historii czy wydarzeń. Zabierał młodzież na różne uroczystości patriotyczne, których w Krakowie nie brakuje. Chciał by młodzi ludzie poczuli kim są, gdzie mieszkają oraz to, że my wszyscy jesteśmy uczestnikami historii nie tylko tej na lekcji.

andrzejjanikznRokrocznie organizował znane w mieście pasowania na ucznia na zamku w Niepołomicach. Zawsze było i jest to przeżycie dla wszystkich, zwłaszcza dla najmłodszych. Był sercem i duszą zawsze przy Braci Rycerskiej. Pomagał w zorganizowaniu i odtwarzaniu tzw. rekonstrukcji wydarzeń historycznych. W Jego gabinecie wisiał zawsze Krzyż i obrazek Matki Bożej. Biskup Grzegorz Ryś w czasie wizytacji naszej parafii w październiku 2012 roku po wizycie w szkole i u pana Dyrektora powiedział „jestem pod wrażeniem, to jest nietuzinkowy Człowiek”. Takich Ludzi nam trzeba, by mogły się rozwijać i wzrastać nowe Polaków pokolenia, i aby Polska trwała. Uczył prawdziwej historii Polski. Nie omijał trudnych jej zakrętów. Dlaczego odszedł tak nagle, miał dopiero 51 lat. Zmarł przy szachownicy. Pozostanie to Bożą tajemnicą. Historia o Tobie nie zapomni. Panie Dyrektorze, nie roztrwonimy Twojego Dzieła. Andrzeju spoczywaj w pokoju wiecznym.

Więcej zdjęć śp. Andrzeja Janika, a także zdjęcia z uroczystości pogrzebowej znajdą Państwo tutaj:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/22Czerwca2013