Przeskocz do treści

Odszedł śp. Antoni Kawałko, artysta malarz

kazimierzbartelKazimierz Bartel

W Krakowie, na Cmentarzu Rakowickim, we czwartek - 28 maja 2015 roku, została odprawiona Msza Święta za duszę śp. Antoniego Kawałki, artysty malarza. Dewizą jego twórczości było "namalować Polskę". Malował swoją, naszą Ojczyznę, przez całe swoje malarskie, artystyczne życie.

antonikawalkoKraków dla niego to miasto, miejsce, to takie genius loci, źródło nieustannej artystycznej inspiracji. Powstały tu pejzaże oddające urok Miasta, jego zaułków, przyrody. Na Jego obrazach widzimy przemijanie pór roku. Uczestniczył rokrocznie w kilku plenerach malarskich. Po każdym z nich powstawała nowa kolekcja obrazów a na nich pejzaże z całej Polski. Namalował też wiele obrazów z Azji, Afryki, Europy zachodniej, Rosji i Łotwy.

Kiedyś w Rydze, wieczorem, wraz ze znajomymi u których gościł, poszli do kawiarni. Poinformowali oni swojego Gościa, że zaprosili do kawiarni ich znajomego. Antoni Kawałko przyjął to bez żadnego zdziwienia. Większe zdziwienie nastąpiło, gdy znajomy, witając się i wymieniając swoje nazwisko skromnie dodał: "jestem premierem Łotwy".

Antoni Kawałko był dobrym katolikiem i prawym Polakiem. Reqiescat in pace.

I jeszcze kilkanaście zdjęć z uroczystości pogrzebowej:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/28Maja2015