Fotografie w tekście p. Alicja Rostocka.
22 stycznia 2015 roku Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprosił Krakowian na konferencję prasową oraz przedpremierowy pokaz filmu "Auschwitz-Birkenau – anatomia zbrodni" do Klubu Dziennikarzy "Pod Gruszką", przy ul. Szczepańskiej 1.
W związku z przypadającą w tym roku 70-tą rocznicą wyzwolenia obozu Oświęcim-Brzezinka Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wraz z TVP Kraków zrealizował film dokumentalny, prezentujący koleje śledztwa prowadzonego w Polsce w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu, a także nieznane dotąd jego aspekty.
Wznowienie przez Instytut Pamięci Narodowej w 2011 roku śledztwa w sprawie zbrodni dokonanych przez Niemców w obozie Oświęcim-Brzezinka zrodziło wiele pytań związanych z przebiegiem tego najdłuższego w historii Polski dochodzenia. Dla przedstawicieli opinii publicznej, ale także dla licznych zwykłych Polaków nie jest jasne z jakiego powodu, po blisko 70 latach, prowadzić drobiazgowe czynności dochodzeniowe w sprawie, która wydaje się absolutnie oczywista. Tymczasem w toku prowadzonych obecnie czynności udało się m in. ustalić nową, znacznie obszerniejszą listę załogi obozowej, a także prowadzone są m.in. działania wspierające zabiegi o ukaranie ostatnich żyjących jeszcze podejrzanych o zbrodnie w Oświęcimiu.
Zrealizowany film "Auschwitz-Birkenau – anatomia zbrodni" w atrakcyjnej, nowoczesnej wizualnej formie opowiada o fenomenie tego śledztwa i unikatowości pracy ludzi, którzy w nim uczestniczą.
Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli pp.: dr Marek Lasota – dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, prok. Waldemar Szwiec – naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, prok. Łukasz Gramza – prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, dr Joanna Lubecka – Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie i Ryszard Kotarba – Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Krakowie.