Przeskocz do treści

Polacy – Rodakom 2015

marcinniewaldaMarcin Niewalda

Szanowni Państwo,

Już po wyborach. Nie po raz pierwszy dokonaliśmy razem ogromnego wysiłku który wreszcie nie poszedł na marne. Otrzymaliśmy dar który teraz należy przekuć w realizację lepszej Polski w pełnienie naszych marzeć o lepszej rzeczywistości. Jesteśmy siłą i wykorzystajmy tę siłę.

Jednym z notorycznie pomijanych przez ostatnie władze tematem była sprawa Polaków na Kresach Wschodnich. Prawda jest taka że żyją oni w warunkach niejednokrotnie strasznych. Pomimo to dbają o polskie kościoły, miejsca pamięci. Jedną z nich jest p. Wiktoria ze Lwowa, której odcięto gaz i prąd 9 lat temu. Starsza samotna osoba. Ta Pani codziennie od wielu lat jest na Łyczakowie i oczyszcza jeden polski grób. Codziennie inny. W Drohobyczu o przepiękny zabytkowy kościół pełen fresków dba... społeczność 9 starszych osób. Pomimo tak ciężkich warunków, to o czym mówią i co najbardziej im potrzebne to nasza pamięć i opłatek na Święta Bożego Narodzenia.

polacyrodakomW tym roku już po praz 16-ty organizowana jest akcja “Polacy Rodakom”. Jest to akcja unikatowa. Zbierana jest żywność, książki, zabawki z których młodzież tworzy kilka tysięcy paczek po kilkanaście kilogramów każda. Paczki te wysyłane są na Kresy nie anonimowo – jak w podobnych akcjach – lecz do osób najbardziej potrzebujących wg list tworzonych przez lokalnych proboszczów. Paczki docierają w większości do samotnych matek i ojców z dziećmi lub osób starszych. To jedyna tego typu akcja w Polsce.

Akcja ma swoje centrum w Lublinie. Fundacja Genealogia Polaków jest odpowiedzialna za akcję w Krakowie, gdzie przeprowadzana jest ona po raz piąty. Za każdym razem rośnie skala. Pojawiają się też trudności w postaci “dziwnych organizacji” które próbują “zagospodarować” dobre serce i szczodrość.

polacyrodakom8Jesteście Państwo sprawdzonym rycerstwem, doświadczonym w bojach o uczciwość i dobro Polaków. Gorąco prosimy o pomoc organizacyjną. Być może ktoś ma kontakt z proboszczem lub wikariuszem w swojej parafii i może mu zaproponować przeprowadzenie zbiórki. Być może mają państwo w rodzinie lub wśród znajomych osoby mogące wesprzeć akcje, pomóc – np. czy to w formie bezpłatnego wynajęcia samochodu transportowego (Kraków-Lublin) czy w formie przekazania darów (np. konserwy, małe pluszaki, polskie gry planszowe, książeczki dla dzieci itp). Może ktoś ma możliwość przeprowadzenia zbiórki w szkole, lub swojej organizacji.

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc. Takie działanie jest nie tylko realne i konkretne, ale też tworzy mosty, i wzmacnia polską tożsamość wśród Polaków poza granicami kraju.

Kilka informacji o akcji:
Ogólnopolska strona akcji na stronie inicjatora senatora Stanisława Gogacza:
http://www.stanislawgogacz.pl/index.php?mode=akcja-polacy-rodakom

W ramach akcji zbierane są - żywność trwała / - nowe, lub czyste książeczki dla dzieci i beletrystyka / - małe pluszaki / - fundusze (za które zakupimy brakujące do paczek rzeczy).

polacyrodakom13Akcja tegoroczna w Krakowie połączona jest ze zbiórką materiałów dla polskich szkół i świetlic na Kresach i Syberii. W szczególności wspieramy w tym roku szkołę w Grzegorzewie na Litwie. Zbieramy tutaj: - lektury szkolne, polskie gry planszowe (nowe lub w dobrym stanie, mile widziane historyczne) / - fundusze (za które zostaną zrealizowane inwestycje w szkole w Grzegorzewie, np. ławki mają z okresu stalinowskiego).

Zbiórka w Krakowie (9 listopada - 6 grudnia 2015 roku) / 31-425 Kraków, Al. 29 Listopada 54. Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja (zbiórka również na wszystkich wydziałach Uniwersytetu), od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00.

Konto krakowskie akcji: Bank Pocztowy 96 1320 1856 2935 3154 2000 0001
Fundacja Odtworzeniowa Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dopiskiem “Polacy Rodakom” lub “Polskie szkoły”
Pieniądze można też przekazać online na stronie: http://www.genealogia.okiem.pl/fundusz.htm

Kontakt w sprawach organizacyjnych: Marcin Niewalda / okiem@wp.pl / 507-35-30-40
Kkontakt w sprawie przekazania rzeczy / Piotr Strzetelski / pistrzet@gmail.com / 602-79-47-16

Zapraszam Państwa jeszcze do obejrzenia fotografii z poprzednich edycji Akcji:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/25Listopada2014mn