Przeskocz do treści

Prawo i Sprawiedliwość przeciwko likwidacji szkół

michalciechowskiMichał Ciechowski

Informacja prasowa

Prawo i Sprawiedliwość apeluje do radnych PO o głosowanie przeciwko likwidacji szkół w Krakowie

Radni Prawa i Sprawiedliwości będą głosować przeciwko likwidacji szkół w Krakowie. Apelują do radnych PO o to samo. Działania władz miasta jeśli chodzi o edukację budzą ich głęboki niepokój. Skutki cięć w edukacji mogą być dla miasta w długoterminowej perspektywie niekorzystne zarówno ekonomicznie jak i społecznie. Prawo i Sprawiedliwość chce rozwoju edukacji w Krakowie. „To wizytówka naszego miasta. Mamy plan działań” – mówiła podczas konferencji radna Prawa i Sprawiedliwości Barbara Nowak.

W Krakowie od dłuższego już czasu trwa spór o szkoły. Jutro przed nami ważne głosowania. Radni Miasta Krakowa podejmą decyzje czy 14 szkół, o które toczy się obecnie spór zostaną zlikwidowane. Prezydent Majchrowski i współrządząca PO chcą je likwidować. Działania te tłumaczą koniecznością oszczędzania, gdyż miasto jest poważnie zadłużone. Przeciw takim praktykom protestują liczni krakowianie.

Rok 2012 był tylko pierwszym odcinkiem procesu likwidowania krakowskiej gminnej sieci szkół samorządowych. 28 grudnia 2012 r. ogłoszono kolejną listę szkół do likwidacji. Na czarnym wykazie znalazło się 14 szkół. I to właśnie o być albo nie być tych placówek toczy się obecnie walka. Władze miasta szacują, że do końca 2014 r. oszczędności związane z kosztami osobowymi oraz kosztami utrzymania budynków wyniosą 5,7 mln zł. W wyniku zmian liczba etatów zmniejszy się o ok. 90 (ok. 46 etatów pedagogicznych, ok. 44 etaty pracowników administracji i obsługi). To jednak nie koniec. Prezydent Majchrowski wraz z PO ma w planach dalsze likwidowanie szkół. Kilka sygnałów już mamy. W dokumentach przekazanych przez Wydz. Edukacji członkom Okrągłego Stołu Edukacyjnego można przeczytać o zaplanowanej likwidacji, przekazaniu, łączeniu, zmianie siedziby ok. 40 szkół, zamknięcie stołówek w dalszych 52 szkołach.  Proces degradacji szkolnictwa samorządowego w zamierzeniu dzisiejszych władz Krakowa ma zatem  trwać.

20130129kpbzRadni Prawa i Sprawiedliwości domagają się od radnych PO i od prezydenta Majchrowskiego wycofania się z niefortunnych decyzji i głosowania przeciw likwidacji szkół w Krakowie. Sprzeciwiają się dożynaniu krakowskiej edukacji, co może skutkować zdemolowaniem sieci szkół samorządowych, uczynieniem z przedszkoli samorządowych miejsc nieprzyjaznych najmłodszym krakowianom, pozbyciem się budynków szkolnych, często zmodernizowanych czy wręcz zabytkowych o dużej wartości rynkowej. Dlatego, podczas jutrzejszej sesji, będą głosować przeciw likwidacji szkół. Jednak aby uratować krakowskie szkoły głosy radnych Prawa i Sprawiedliwości nie wystarczą. Potrzeba także głosów radnych z PO. Od tego jak zagłosują radni PO zależy los uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół przeznaczonych przez władze Krakowa do likwidacji.

Jest wiele miejsc gdzie można  oszukać oszczędności. Nie kosztem naszych dzieci i kosztem przyszłości miasta. Edukacja dotąd była jego wizytówką i przewagą konkurencyjna nad innymi miastami w Polsce i Europie”. – mówi radna Barbara Nowak „Edukacja, jest jedną z ostatnich dziedzin, na których należy oszczędzać. Odbieranie pieniędzy na edukację, zamykanie szkół, likwidowanie stołówek, likwidowanie miejsc pracy dla nauczycieli to działania szkodliwe, bardzo krótkowzroczne, za które w niedalekiej przyszłości wszyscy zapłacimy. A co do zapowiedzianych oszczędności warto także pamiętać kto narobił długów i komu każe się teraz za to płacić” – przypomniał obecny na konferencji poseł Andrzej Duda. Na zakończenia radna Barbara Nowak przedstawiła propozycje Prawa i Sprawiedliwości – „Dekalog” dla poprawy Edukacji w Krakowie (Od Redakcji: zamieszczamy je w artykule poniżej).

Relację filmową z konferencji prasowej przygotował p. Stefan Budziaszek:


http://www.youtube.com/watch?v=Z74HknGQmN4

Dodaj komentarz