Przeskocz do treści

Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się planom likwidacji Funduszu na Rewaloryzację Zabytków Krakowa

michalciechowskiMichał Ciechowski

Informacja prasowa

Pogłębia się proces tzw. „zwijania Małopolski”

Prawo i Sprawiedliwość stanowczo sprzeciwia się planom likwidacji Funduszu na Rewaloryzację Zabytków Krakowa. Małopolska Rada Regionalna Prawa i Sprawiedliwości przyjęła w tej sprawie specjalną uchwałę. Beata Szydło, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji finansów publicznych oraz poseł Andrzej Duda, wyrazili przekonanie, że chęć likwidacji przez rząd PO-PSL funduszu jest podyktowana nie względami merytorycznymi, ale kłopotami finansowymi rządu.

Kraków corocznie otrzymywał z budżetu państwa ok. 42 miliony złotych na renowacje swoich zabytków. Środki te, będące w dyspozycji Kancelarii Prezydenta RP, zostały w 2013 zmniejszone przez obecny rząd o ok. 0,5 miliona złotych. Niestety dochodzą niepokojące informacje, że rząd Donalda Tuska, przy biernej postawie prezydenta Bronisława Komorowskiego, zamierza całkowicie znieść dotychczasowy sposób finansowania odnowy krakowskich zabytków.

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości przypomniała, że już 4 marca wraz z posłem Dudą ostrzegała, że PO może sięgnąć po środki na renowacje zabytków w Krakowie celem zmniejszania tzw. „dziury budżetowej”.

„Jako parlamentarzyści z Małopolski, regionu, którego królewski Kraków jest stolicą, ale także jako Polacy, będący świadomi naszej historii i czujący się w obowiązku dbać o nasze historyczne dziedzictwo, kategorycznie sprzeciwiamy się planom likwidacji funduszu na opiekę nad krakowskimi zabytkami. Wyrażamy nadzieję, że renowacja krakowskich zabytków pozostanie pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.” – czytamy w uchwale (tekst uchwały poniżej).

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwrócili się z apelem o wsparcie do wszystkich, którzy mogą stanąć w obronie dotychczasowej formy finansowania odnowy zabytków Krakowa. „Nie mogąc liczyć na wsparcie polityków PO, dla których troska o narodowe dziedzictwo Krakowa wydaje się mieć mniejsze znaczenie niż dyscyplina partyjna, w sprawie Funduszu, w parlamencie działamy sami. Jest to trudne, gdyż większość sejmowa jest po stronie PO. Dlatego, trzeba tworzyć społeczne poparcie wokół Funduszu, celem wywarcia presji na posłów PO, szczególnie tych z Krakowa i Małopolski, którzy w tej sprawie wykazują zadziwiającą bierność” – mówił Andrzej Duda.

Beata Szydło podkreśliła, że zamiary likwidacji funduszu na zabytki to element niepokojącego szerszego procesu tzw. zwijania Małopolski. Coraz więcej instytucji jest w Krakowie i Małopolsce przez rząd Tuska likwidowanych. Wymieniła zlikwidowaną jednostkę straży granicznej na ziemi sądeckiej, ograniczenie do minimum systemu ratownictwa medycznego (dyspozytornie pogotowia ratunkowego w Nowym Sączu i innych mniejszych ośrodków), szkoły, komisariaty policji, biblioteki czy stacje sanitarno-epidemiologiczne (większość w Małopolsce do likwidacji – uchwała Małopolskiej Rady Regionalnej Prawa i Sprawiedliwości – tekst uchwały poniżej). W Krakowie mówi się o rozformowaniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej Dowództwa 2 Korpusu Zmechanizowanego im Generała Władysława Andersa. (uchwała Małopolskiej Rady Regionalnej Prawa i Sprawiedliwości - tekst uchwały poniżej). Są również plany wyprowadzenia z Krakowa 6. Brygady Powietrznodesantowej im. generała Stanisława Sosabowskiego, która miałaby zostać połączona z 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego stacjonującą w Tomaszowie Mazowieckim.

To wszystko przekłada się to na wzrost bezrobocia, które w Małopolsce rośnie w Polsce najszybciej. Wszystko to odbywa się przy zaskakującej bierności posłów PO-PSL z Małopolski, którzy nie podejmują działań, ale pokornie akceptują decyzje rządu Tuska uderzające w Kraków i Małopolskę.
Trudno  oprzeć się wrażeniu, że działania likwidacyjne są podyktowane nie względami merytorycznymi, a jedynie finansowymi problemami rządu, który na mieszkańcach Małopolski po prostu oszczędza – podsumowała wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

Beata Szydło – poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji finansów publicznych
Andrzej Duda – poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Prawo i Sprawiedliwość

Uchwała Rady Regionalnej Prawa i Sprawiedliwości nr 2/10/2013 z dnia 12 października 2013 r. w sprawie sprzeciwu wobec planów likwidacji Funduszu na Rewaloryzację Zabytków Krakowa

Kraków corocznie otrzymywał z budżetu państwa ok. 42 miliony złotych na renowacje swoich zabytków. Środki te, będące w dyspozycji Kancelarii Prezydenta RP, zostały w 2013 zmniejszone przez obecny rząd o ok. 0,5 miliona złotych. Niestety dochodzą nas niepokojące informacje, że rząd Donalda Tuska, przy biernej postawie prezydenta Bronisława Komorowskiego, zamierza znieść dotychczasowy sposób finansowania odnowy krakowskich zabytków.

Jako parlamentarzyści z Małopolski, regionu, którego królewski Kraków jest stolicą, ale także jako Polacy, będący świadomi naszej historii i czujący się w obowiązku dbać o nasze historyczne dziedzictwo, kategorycznie sprzeciwiamy się planom likwidacji funduszu na opiekę nad krakowskimi zabytkami. Wyrażamy nadzieję, że renowacja krakowskich zabytków pozostanie pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uważamy, że dotychczasowe regulacje sprawdziły się. Zwracamy uwagę, że są one pod kontrolą społeczną, którą z sukcesami sprawuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, zrzeszający wiele wybitnych i zasłużonych dla polskiej kultury i nauki osób.  Komitet, przez wszystkie lata funkcjonowania funduszu na opiekę nad krakowskimi zabytkami, wypracował wiele dobrych praktyk, z których wzór czerpać mogą teraz inne polskie miasta.

Kraków to wyjątkowe miejsce. Corocznie odwiedza go tysiące turystów z całego świata. Jest wpisany na listę UNESCO. Posiada liczne, znane w całym świecie zabytki, które są dziedzictwem i chlubą całej Polski. Ze względu na znaczenie oraz wiek, zabytki te wymagają systematycznych, zabiegów renowacyjnych.

Kraków był przez wieki stolicą naszego kraju. Jest także postrzegany jako stolica polskiej kultury. Rozumiał to doskonale prezydent Lech Kaczyński, wielokrotnie angażując się i wspierając działania służące przywróceniu stolicy Małopolski dawnego blasku.

Przewodnicząca Rady Regionalnej PiS w Małopolsce - Beata Szydło

Uchwała Rady Regionalnej Prawa i Sprawiedliwości nr 3/10/2013 z dnia 12 października 2013 r. w sprawie sprzeciwu wobec zamiarów wojewody małopolskiego dotyczących likwidacji  większości powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych działających w Małopolsce

Małopolska Rada Regionalna Prawa i Sprawiedliwości wyraża sprzeciw wobec działań wojewody małopolskiego w sprawie tzw. optymalizacji funkcjonowania bazy laboratoryjnej Państwowej Inspekcji Sanitarnej Województwa Małopolskiego, która w praktyce sprowadza się do likwidacji większości powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych działających
w Małopolsce.

W województwie małopolskim funkcjonuje obecnie kilkanaście oddziałów laboratoryjnych. Każdy z oddziałów laboratoryjnych bada żywność, wodę oraz dokonuje ekspertyz z zakresu bakteriologii i parazytologii.

Uważamy, że pozostałe, po planowanych likwidacjach, zaledwie trzy placówki w całej Małopolsce, nie będą w stanie sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu na badania sanitarno-epidemiologiczne w Regionie.

Badania sanitarno-epidemiologiczne mają ogromne znaczenie na terenach masowo odwiedzanych przez turystów. Kraków i Małopolska to jedne z najczęściej odwiedzanych przez turystów z całego świata miejsc w Polsce.

Wyrażamy zaniepokojenie także faktem pogłębiania się procesu tzw. „zwijania Małopolski”. Trudno  oprzeć się wrażeniu, że działania likwidacyjne - są podyktowane nie względami merytorycznymi, a jedynie finansowymi problemami  rządu, który na mieszkańcach Małopolski po prostu oszczędza.

Przewodnicząca Rady Regionalnej PiS w Małopolsce - Beata Szydło

Uchwała Rady Regionalnej Prawa i Sprawiedliwości nr 4/10/2013 z dnia 12 października  2013 r. w sprawie sprzeciwu wobec planów rozformowania przez Ministerstwo Obrony Narodowej Dowództwa 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie

Małopolska Rada Regionalna Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwia się planom rozformowania przez Ministerstwo Obrony Narodowej Dowództwa 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie.

Uważamy, że jest to decyzja zła, zarówno dla Krakowa, jak i całej Małopolski. Żołnierze 2 Korpusu Zmechanizowanego wielokrotnie udowadniali swoją przydatność, także na rzecz lokalnych społeczności. Wspomnieć należy ich zaangażowanie i poświęcenie w trakcie nawiedzających Kraków i Małopolskę powodzi.

W 2016 roku odbędą się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. Do stolicy Małopolski zjadą liczne rzesze pielgrzymów i turystów z całego świata. Pomoc żołnierzy 2 Korpusu Zmechanizowanego w organizacji i zapewnieniu bezpieczeństwa temu ważnemu wydarzeniu była by nieoceniona.

Tym bardziej, decyzja Ministra Obrony Narodowej o rozwiązaniu jednostki, wydaje się nieuzasadniona.

Dowództwo 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie to także konkretne miejsca pracy. Wyrażamy zaniepokojenie także faktem pogłębiania się procesu tzw. „zwijania Małopolski”. Do likwidowanych szkół, komisariatów, urzędów pocztowych, rozdzielni pogotowia ratunkowego, bibliotek czy stacji sanitarno-epidemiologicznych dołączają także jednostki straży granicznej oraz formacje wojskowe. Trudno oprzeć się wrażeniu, że działania likwidacyjne - są podyktowane nie tyle względami merytorycznymi, a jedynie problemami finansowymi rządu, które odbijają się negatywnie nawet na Polskiej Armii.

Przewodnicząca Rady Regionalnej PiS w Małopolsce - Beata Szydło