Przeskocz do treści

Prezydent Andrzej Duda: Powstanie Biuro Polonii i Polaków za granicą

(Od Redakcji): Polakom żyjącym poza granicami Ojczyzny, p. Prezydent Andrzej Duda poświęcił nie tylko fragment wstępu (Dziękuję moim rodakom - tym, którzy są blisko, ale i daleko - poza granicami kraju - którzy łączą się z nami za pomocą mediów, internetu i duchowo. Dziękuję, że jesteście ze mną i mnie wspieracie), ale i dużą część swojego orędzia, fotografię Pary Prezydenckiej i tekst publikujemy za portalem wpolityce.pl.

20150806prezydentPolityka zagraniczna to nie tylko ta wielka, w skali europejskiej czy światowej, ale i ta mniejsza - wobec Polonii, wobec naszych rodaków. Miliony naszych Polaków są rozsiane po całym świecie - oni potrzebują aktywności. W ramach Kancelarii Prezydenta powstanie Biuro Polonii i Polaków za granicą. Po to, by zadania aktywie podjąć — tłumaczył prezydent (fot. PAP/Jacek Turczyk), wymieniając kilka grup, które działają jako Polacy za granicą Polski.

To także Polacy, którzy przy przesunięciu granic pozostali na wschodzie, którzy zostali tam wywiezieni. Wielu z nich chciałoby wrócić i to jest zadanie dziejowe dla polskiego państwa - sprawdzian, czy jesteśmy temu podołać. Ale dzisiaj trzeba ich wspierać po to, by mogli krzewić polską kulturę. Trzeba ich wspierać, by młodzi o Polsce nie zapominali. To wielkie zadanie państwa, ale ta pomoc jest bardzo potrzebna — zaznaczył.

polskaapolacyk3Dzisiaj naszym największym problemem są wyjeżdżający od lat młodzi ludzie - wyjeżdżający za pracą, za godnym życiem (il. za Wikipedią). Wielkim zadaniem jest wzmocnienie polskiej gospodarki i pomoc polskim przedsiębiorcom, by nie mówili, że państwo jest wobec nich opresyjne. By mieli wsparcie od państwa, z którego korzystają, gdy tego chcą. To właśnie mała i średnia przedsiębiorczość jest naszym największym skarbem. Ale zanim te warunki stworzymy, a nie stanie się to od razu, trzeba podtrzymywać łączność z tymi, którzy wyjechali, a którzy chcą wrócić — przekonywał.

Duda mówił o tym, że rozmawiał z młodymi Polakami w Londynie, Brukseli i innych miejscach, dodawał o konieczności budowy polskich szkół za granicą, włącznie z odpowiednim statusem nauczycieli języka polskiego za granicą.

Trzeba wzmacniać naszą aktywność w sferze nie tylko Polonii, ale i Polaków za granicami. To także polska kultura, którą powinniśmy do nich wysyłać - by wspierać ich oczekiwania i dążenia.

Za: http://wpolityce.pl/polityka/261512-andrzej-duda-jestem-czlowiekiem-niezlomnym-budujmy-wspolnote-przeczytaj-oredzie-nowego-prezydenta

(Od Redakcji): Kolejnym akcentem, związanym z Polakami żyjącymi za granicą Polski, była obecność na Zamku Królewskim pp. Angeliki Borys, przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi i Jana Cytowskiego, przewodniczącego Rady Polonii Świata.