Przeskocz do treści

Prezydent do Polaków w Chorwacji: jesteście ambasadorami Polski

prezydentpllogo

Fotografie w tekście p. Andrzej Hrehorowicz.

Prezydent Andrzej Duda dziękował Polonii chorwackiej za jej pracę. - Jesteście tu ambasadorami Polski – mówił podczas spotkania w Konavle koło Dubrownika.

20160826ad1aPrezydent RP powiedział, że ważne jest, aby Polacy za granicą, zwłaszcza ci, którzy za granicą się urodzili, znali język polski, trzymali się swoich korzeni i polskiej tradycji. - Możliwość uczenia się języka polskiego jest kwestią absolutnie podstawową – zaznaczył. Andrzej Duda dziękował za prowadzenie w Chorwacji trzech polskich szkół i punktu konsultacyjnego oraz za pracę nauczycieli.

20160826ad2Szkołom prezydent przekazał zbiór dzieł Henryka Sienkiewicza, przypominając, że lekturą Narodowego Czytania w 2016 r. jest „Quo vadis”.

Poinformował, że według danych przedstawionych mu przez ambasadora Polski w Zagrzebiu, w wakacje tego roku Chorwację odwiedziło ponad 700 tys. Polaków.

20160826ad5Obecnym na spotkaniu polskim policjantom dziękował za dbanie o bezpieczeństwo polskich turystów. Grupa ośmiu polskich policjantów przebywa obecnie na chorwackim wybrzeżu, by w razie potrzeby służyć pomocą obywatelom RP. Polskie patrole policji pełnią służbę w Chorwacji podczas wakacji od 2010 roku. - Nie jest daleko z Warszawy do Chorwacji na wybrzeże, jakieś 1200 km, ale tyle samo jest z powrotem. Dlatego proszę, abyście odwiedzali Polskę, co - mam nadzieję - czynicie. Po drugie chciałbym, abyście namawiali swoich znajomych, przyjaciół, rodziny do tego, by odwiedzali nasz kraj – mówił do Polonii prezydent (PAP).

Tekst i zdjęcia za: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,107,prezydent-do-polonii-jestescie-ambasadorami-polski.html