Przeskocz do treści

Prezydent Duda do Polonii w Rumunii: Jestem ogromnie wdzięczny za kultywowanie polskości, za podtrzymywanie tradycji

wpolityceplZespół wPolityce.pl / Wuj / mall

Fotografie w tekście p. M. Czutko.

Sprawy Polonii i Polaków za granicą są dla mnie niezwykle istotne. Uważam, że musimy budować łączność, musimy budować jedność, musimy wzmacniać nasze więzi — powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego spotkania z Polonią w Bukareszcie.

20151104ad1Ogromnie się cieszę i jestem trochę wzruszony, bo spotkanie z Polakami, z moimi rodakami w każdym kraju daleko od Polski, gdzieś za granicą t taki wzruszający moment. Ale szczególnie wzruszający jest wtedy, gdy wśród przybyłych na spotkanie są nie tylko tacy, którzy przyjechali z Polski po to, żeby prowadzić biznes, czy po to by za granicą realizować się zawodowo, ale są też tacy, którzy się tutaj urodzili, którzy się tutaj wychowali, ale nadal czują się i są Polakami. Dbają o polskość i ją kultywują — powiedział na przywitanie prezydent.

To dla mnie, jako Prezydenta RP taki swoisty punkt honoru, by tam gdzie jestem za granicą spotkać się z moimi rodakami. Sprawy Polonii i Polaków za granicą są dla mnie niezwykle istotne. Uważam, że musimy budować łączność, musimy budować jedność, musimy wzmacniać nasze więzi. Chciałbym, żebyśmy umożliwili też z czasem osobom na emigracji możliwość powrotu do kraju. Tym, którzy wyjechali za chlebem. Tym, którzy wyjechali szukać lepszego życia, tym, którzy szukali swojej szansy i w kraju jej nie znaleźli. Mam nadzieję, że uda się sprawić, że ta szansa dla nich powstanie. Będzie to na pewno dla mnie moment wielkiej satysfakcji, gdy będę mógł uznać, że w jakikolwiek sposób się do tego przyczyniłem — powiedział Andrzej Duda.

20151104ad2Ale bardzo wielu z Państwa, być może większość się tutaj urodziła, tu wychowała, tu mieszka, tu są wszystkie więzi rodzinne i być może nie będzie chciała nigdy wrócić na stałe do Polski. Niemniej jestem ogromnie wdzięczny właśnie za kultywowanie polskości. Za pamiętanie o tradycji pradziadków, dziadków, rodziców, za podtrzymywanie tradycji. Dziękuję wszystkim tym, którzy dla Polaków w tym kraju pracują, którzy organizują życie polskie w Rumunii, którzy uczą języka polskiego, którzy organizują szkoły, którzy organizują wydarzenia kulturalne. Którzy krzewią tutaj polskość, którzy swoją pracą spowodowali, że Polska ma tutaj, w Rumunii dobrą markę (…) — dziękował prezydent.

20151104ad3Mówiłem panu prezydentowi Iohannisowi, że bardzo chciałbym, abyśmy pogłębiali nasze wzajemne relacje jako państwa. Że Rumunia jest absolutnie strategicznym partnerem Polski w tym regionie. Wierzę w to, że bardzo dobra atmosfera tej wizyty i tych spotkań, także politycznych, które odbyłem przyczyni się do tego, że będziecie państwo mogli działać jeszcze sprawniej, że będziecie się spotykali z jeszcze większą życzliwością w waszej codziennej pracy. Wyraziłem tez wdzięczność za to, że mniejszość polska jest tak dobrze traktowana przez władze Rumunii, że można się tutaj rozwijać, że można uczyć dzieci języka polskiego. To niezwykle ważne, bo wszyscy wiemy, że bez języka tożsamość narodową się traci — mówił Duda. Przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta powstało biuro ds. kontaktów Polaków za granicą, którym kieruje minister Adam Kwiatkowski.

20151104ad4Chciałbym, abyście byli Państwo z nami w kontakcie, abyście zgłaszali się do nas ze swoimi sprawami. Mam także nadzieję na dobra współpracę z MSZ. Chciałbym, abyśmy zacieśniali więzi, żebyśmy czuli wspólnotę. Nawet jeśli ktoś tutaj się urodził (…) Chciałbym, żeby te więzi się budowały. To oczywiście praca dwustronna. Chcemy Państwu pomagać, bo to Państwo wiecie, czego potrzebujecie, jak można wesprzeć waszą działalność, jak i komu należy za nią podziękować — podsumował Andrzej Duda.

Ogromnie dziękuję, że zaszczyciliście mnie Państwo dzisiaj swoją obecnością. Składam Państwu za to głęboki ukłon w imieniu Rzeczpospolitej — zakończył prezydent.

20151104ad5W czasie uroczystości wręczył odznaczenia państwowe Polakom mieszkającym w Rumunii. Prezydent Duda wręczył Anie Zielonce Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP. Elżbieta Wieruszewska-Calistru otrzymała z kolei Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent Duda uhonorował obie Panie za ich działalność na rzecz Polonii zamieszkałej w Rumunii. W imieniu odznaczonych głos zabrała Pani Ana Zielonka.

Tekst i fotografie za: http://wpolityce.pl/polityka/270734-prezydent-duda-do-polonii-w-rumunii-jestem-ogromnie-wdzieczny-za-kultywowanie-polskosci-za-podtrzymywanie-tradycji-zdjecia

(Od Redakcji): Więcej zdjęć oraz film także na:
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,27,prezydent-do-polonii-musimy-wzmacniac-nasze-wiezi.html