Przeskocz do treści

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym Polakom żyjącym w Czechach

prezydentpllogoFotografie w tekście p. Andrzej Hrehorowicz.

W poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli do Pragi. Podczas uroczystości w ambasadzie RP w Pradze prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym Polakom mieszkającym w Czechach. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Czechach, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych odznaczeni zostali:

20160314ad1Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski: p. Jan Branny.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej: pp. Jan Ryłko, Józef Szymeczek.
Złotym Krzyżem Zasługi: pp. Wanda Fusek, Bogusław Kokotek, Halina Niedoba, Adam Palowski, Ondřej Russ, Halina Twardziková, Henryka Żabińska.

20160314ad2Prezydent podziękował odznaczonym za utrzymywanie łączności z Polską, z polskością i za społeczną pracę dla rodaków. - Jestem z państwem nieustannie jako Prezydent Rzeczypospolitej. Chciałbym, żebyście to czuli – zwrócił się do przedstawicieli Polonii prezydent Duda. Ocenił, że współpraca pomiędzy Polską a Czechami w kwestii mniejszości polskiej wygląda dobrze. - Są polskie szkoły, jest finansowanie. Oczywiście jako strona polska chcemy w tym finansowaniu uczestniczyć – podkreślił prezydent.

20160314ad3- Wiem, że toczą się rozmowy związane z finansowaniem nauki języka polskiego w szkołach w Czechach, że powstaje specjalna ustawa. Wiem, że jest zespół, który prowadzi w tym zakresie negocjacje z czeskim rządem – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że łączność z Polakami poza granicami kraju jest jednym z absolutnie podstawowych elementów budowania polskiej wspólnoty rozumianej jako wspólnota przedstawicieli polskiego narodu, ale także interesów Rzeczpospolitej.

20160314ad4Para prezydencka podczas spotkania z Polonią w związku z trwającym w Polsce Rokiem Sienkiewiczowskim odczytała fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza: prezydent Duda – „Pana Wołodyjowskiego”, pierwsza dama – „Quo vadis”.

We wtorek ostatnim punktem wizyty jest spotkanie prezydenta z polskimi przedsiębiorcami (PAP, inf. własna).

Na podstawie: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,50,prezydent-z-wizyta-w-czechach.html