Przeskocz do treści

Radni Prawa i Sprawiedliwości w sprawie likwidacji MDK-ów

Kraków, 25.01.2012 r.

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Krakowa

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta Krakowa odbył spotkanie z dyrektorami likwidowanych Młodzieżowych Domów Kultury oraz dwa spotkania z p. wiceprezydent Anną Okońską Walkowicz. Materiał który otrzymaliśmy od p. Prezydent oraz materiał, który został wypracowany przez radnych posłużył naszym ekspertom do przeprowadzenia analizy stanu MDK-ów po proponowanej ich likwidacji i przekształcenia w instytucje kultury.

Z materiału wynika, że w 2012r. Gmina Kraków do przeprowadzenia tej operacji przekształcenia musi dopłacić około 2 mln zł. Prawdą jest też, że oszczędności mogą w roku 2013 wynosić 12 mln zł.

Pani Wiceprezydent oświadczyła na spotkaniu z naszym Klubem, że po zmianie MDK-ów w instytucje kultury Gmina Kraków zaproponuje im dotację w wysokości 50% obecnej dotacji. Według nas aby MDK-i utrzymały obecny standard tak w zakresie ilości dzieci jak i poziomu zajęć Gmina Kraków powinna ich dofinansować na poziomie 80%. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że dyrektorzy tych jednostek muszą zmienić system zarządzania i zdobyć pozostałe 20%.

Zasięgnęliśmy również informacji u Pana Ministra Andrzeja Zdrojewskiego na temat dofinansowania przez Ministerstwo. Oświadczenie Ministra było dla nas czytelne, że po przekształceniu MDK-ów w jednostki kultury i wyjścia tych podmiotów z edukacji – subwencji (dotychczasowego dofinansowania) nie otrzymają.

Gdy przekształcimy MDK-i w jednostki kultury, zachowując 50% dotacji gminnej, bez dotacji państwowych, nie będzie tak, że część dzieci znajdzie się na ulicy zamiast na zajęciach w MDK-u. Nasuwa się pytanie, czy nam Polakom to się opłaci?

W raporcie Banku Światowego jest zawarty kierunek, aby dzieci kształcić w takim zakresie na jaki stać ich rodziców. Można z tego wywnioskować, że jest to element liberalnej polityki która idzie w kierunku takim, że biedniejsze dzieci będą gorzej wykształcone co wiąże się z małymi, a prawdopodobnie z żadnymi szansami zajęcia miejsc w elitach społecznych.

Dziś rozmawiamy o tym czy radni miasta Krakowa tak samo zapatrują się na tą sprawę jak eksperci Banku Światowego, czy też chodzi nam o dobro wszystkich dzieci i krakowian.

Klub Prawa I Sprawiedliwości uważa, że najważniejsze jest inwestowanie w dzieci i młodzież i dlatego sprzeciwiamy się likwidacji Młodzieżowych Domów Kultury.

Bolesław Kosior – przewodniczący Klubu

I jeszcze linka do rozmowy przewodniczących dwóch największych klubów w Radzie Miasta:
http://www.tvp.pl/krakow/publicystyka/tematy-dnia/wideo/krakowscy-radni-o-reformach-w-domach-kultury-25-i-2012/6304278