Przeskocz do treści

Rumuński TK broni się przed dyktatem i agresją TSUE! Sebastian Kaleta – Kolejny kraj broni swojej suwerenności

Rumuński odpowiednik polskiego trybunału Konstytucyjnego stanął w obronie ustawy zasadniczej! W sposób jasny orzekł, że TSUE nie może dyktować wyższości prawa unijnego nad konstytucją. To odpowiedź na szokujące orzeczenie TSUE z ubiegłego tygodnia, w którym uznano, że prawo UE sprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności.

TSUE uznał, że praworządność Unii wymaga, aby sądy krajowe miały prawo dopuszczać niewykonanie orzeczenia sądu konstytucyjnego sprzecznego z tym prawem, bez obawy ryzyka poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Rumuński TK odpowiedział na ubiegłotygodniowy wyrok TSUE. Stwierdził, że dopóki nie dojdzie do zmiany rumuńskiej konstytucji, wyrok TSUE nie jest możliwy do stosowania w Rumunii. Kolejny kraj broni swojej suwerenności od postępującej uzurpacji UE – napisał na twitterze Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Orzeczenie rumuńskiego TK to mechanizm obronny wymiarów sprawiedliwości krajów członkowskich przeciwko dyktatowi TSUE. Trybunał w Luksemburgu konsekwentnie orzeka w sposób, który jest odczytywany jako jawny zamach na suwerenność systemów prawnych „nowych” krajów członkowskich.

Tekst za: https://wpolityce.pl/polityka/579569-rumunski-tk-broni-sie-przed-dyktatem-i-agresja-tsue