Przeskocz do treści

Solidarna Polska chce zwiększenia wydobycia węgla. Postuluje też odejście od „Fit for 55”. Zbigniew Ziobro: „Górnictwo może być nowoczesne”

Solidarna Polska będzie wnosić na rządzie o uruchomienie inwestycji w złoża węglowe na Śląsku, które mogą zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne - zapowiedział w poniedziałek lider tej partii, szef MS Zbigniew Ziobro. Zaapelował też o odejście od unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

Politycy Solidarnej Polski, na czele z szefem partii Zbigniewem Ziobro, zorganizowali konferencję prasową przed kopalnią Wujek w Katowicach. Szef resortu sprawiedliwości mówił, że Polska posiada „gigantyczne złoża węgla” i - jak dodał - nie musi kupować tego surowca. Musieliśmy kupować w tym roku tylko dlatego, że realizujemy nierozumną, ideologiczną politykę UE, która była tak naprawdę polityką realizującą porozumienie Putina i Moskwy z Berlinem. Chodzi o to, by zamienić węgiel na gaz — powiedział. Według Zbigniewa Ziobry brakuje węgla, ponieważ realizowana była polityka energetyczna rosyjsko-niemiecka pod szyldem ochrony klimatu oraz „była realizowana głównie przez środowisko Platformy Obywatelskiej polityka likwidacji polskiego węgla i polskich kopalni”. Musimy odrzucić tę politykę. To jest polityka, która prowadzi donikąd — dodał.

Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jego partia będzie ubiegać się o odejście od pakietu klimatycznego Fit for 55 i zwrócenie się ku inwestowaniu w wydobycie węgla. Solidarna Polska będzie wnosić na Radzie Ministrów o to, by uruchomić inwestycje w te złoża węglowe, które na Śląsku dają realną szansę prowadzenia sensownej i opłacalnej działalności gospodarczej. Mogą nam dawać gwarancję bezpieczeństwa energetycznego i mogą rozwijać w przyszłości nowoczesną, przyjazną ekologicznie energetykę. Taką, która będzie dawać tańszy prąd i ciepło Polakom i taką, która będzie gwarantować większa konkurencyjność naszego przemysłu — mówił Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem należy odejść od - jak stwierdził - „narzuconego nam” kształtu pakietu klimatyczno-energetycznego.

„Górnictwo może być nowoczesne”

Przyjechaliśmy tutaj by okazać szacunek i solidarność ze środowiskiem górników w tym symbolicznym miejscu. Oddać cześć tym z nich, którzy kiedyś oddali życie walcząc o wolną Polskę, ale też dać wyraz naszemu głębokiemu przekonaniu jako Solidarna Polska, to jest stanowisko całego mojego środowiska, że polskie górnictwo to nie tylko sentyment i wspomnienia, ale to i przyszłość Polski — powiedział minister sprawiedliwości.

Górnictwo może być nowoczesne, a energetyka w oparciu o górnictwo może być supernowoczesna. Świadczy o tym najlepiej fakt, że trzecia gospodarka świata w odróżnieniu od Unii Europejskiej nie postawiła na wiatraki i fotowoltaikę jako wiodące źródło energii, ale postawiła na węgiel — dodał. Minister Zbigniew Ziobro wyjaśnił, że chodzi o Japonię. Japonia, która nie ma kopalni, nie ma węgla, która kontraktuje ten węgiel w Indonezji i w Australii postawiła 23 nowoczesne, wielkie elektrownie węglowe i w ten sposób zdecydowała się poprzez nowoczesną, ekologiczną technologię dostarczać energię dla tej potężnej gospodarki — mówił.

Tekst i zdjęcie za: https://wpolityce.pl/polityka/622018-solidarna-polska-chce-zwiekszenia-wydobycia-wegla