Mikołaj to imię wywodzące się z greckiego Nikólaos poprzez łac. Nicolaus analogicznie do imion: Nikokrates, Nikomachos, Nikomedes, Nikostratos, Nikosthenes. W Polsce to imię występuję od czasów średniowiecznych. Świętych pod tym imieniem pojawia się sporo bo aż ponad dwudziestu, jest min, Mikołaj z Flue oraz Mikołaj Pieck i towarzysze, męczennicy Gorkum. Jednak wśród tej sporej liczby jest Mikołaj, biskup i wyznawca. Był biskupem miasta Miry, które w czasach starożytnych było stolicą Licji ( południowo zachodnia Azja Mniejsza) Żył prawdopodobnie w IV stuleciu.
Niestety, nie ostały się żadne bliższe wiadomości o jego życiu i działalności. Jednak z pięknych legend zaczerpnięto i ku naszej radości zostało nam przekazane z dziada na pradziada informacje z biografii innych postaci, zwłaszcza z życiorysu opata Mikołaja z pobliskiego klasztoru Syjon, późniejszego biskupa w Pinarze, który uratował żeglarzy z katastry morskiej, o trzech młodzieńcach uratowanych od wyroku śmierci czy trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki posagom, dostarczonym dyskretnie przez naszego Mikołaja. Zatem jak widać same dobra z sobą niósł ów św. Mikołaj. Pod koniec X stulecia jego kult rozwinął sie w Niemczech, a w wiekach następnych we Francji i Anglii. Warto wiedzieć ze w roku 1087 szczątki świętego uprowadzono przed najeźdźcą muzułmańskim z Azji Mniejszej przewieziono do Bari w południowych Włoszech. I tak stopniowo kult naszego Mikołaja rozszerzył się a właściwie objął całą Ruś i tak dalej, dalej.
Kult świętego Mikołaja zna oczywiście polska wieś, ale nie tylko wieś! Choć w ostatnich dniach usłyszałam iż to wiejski zwyczaj, jest to nieprawda! Niestety coraz częściej można zauważyć iż tą piękną tradycję chce się nam ją zastąpić bzdurnymi krasnalami, zlaicyzowanym gwiazdorem czy nordyckim czarodziejem. Dlatego też chciałam Państwu przybliżyć postać św. Mikołaja do którego od wieków uciekali się żacy, dzieci, młode panny, żeglarze, więźniowie, piekarze, kupcy. Powstało wiele utworów, poświęconych świętemu, pojawiają się opisy cudów, a przede wszystkim pojawia się uśmiech i to nie tylko dziecka. Ja w moich choreografiach i spektaklach z okazji Dnia św. Mikołaja staram się przekazać dobro i miłość i warto tez wiedzieć że każdy z nas w tym dniu może być św. Mikołajem, czy to nie jest wspaniałe? Dla mnie choć jestem już bardzo dorosłym człowiekiem jest to nadal dzień oczekiwań i zawsze znajduję coś pod poduszką i wiem że nawet liścik bo i to się zdarza otrzymałam od BISKUPA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA a nie kolorowego krasnala!!! Mikołajki to wielka bzdura! Ja również reżyseruję układy taneczne w których pojawia się czerwona pajacykowata czapeczka, ale ani nie sugeruję, ani nie wmawiam że to św. Mikołaj!
Dołączam kilka zdjęć ze spektaklu, które wykonała Pani Elżbieta Marchewka - dziękuję że jest Pani zawsze z nami! W roli św. Mikołaja Tadeusz Łomnicki, a te śliczne kolorowe aniołki na scenie Teatru Ludowego w mojej choreografii to: Julia Augustyniak, Kinga Marchewka, Ola Kwaśny, Wojtuś Kwaśny, Tymek i Zachariasz Kufta, Łucja Klimkowicz oraz Weronika Marchewka. Zapraszam na nasze spotkania z Mikołajem, a tak już na koniec polecam ten słodziutki wierszyk "Święty Mikołaj" dla każdego! Autor nie jest mi znany.
Święty Mikołaj przyjeżdża saniami
i dzieli się z nami prezentami.
Czekasz na niego cały rok
i myślisz o nim już co krok.
Musisz pamiętać o grzeczności,
być miłym dla mamy, brata, gości.
Mówić przepraszam i dziękuje
bo to się wszystko kalkuluje.
6 grudnia koło kominka,
gdy cała zbierze się rodzinka.
Wtedy prezentów jest tu moc,
czy jesteś duży czy mały brzdąc.